| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
- Diameter:
- Arbor Hole:
- Blade Diameter:
- Max. RPM:
- Material:
- Blade Material:
- Wheel Diameter:
- Tool Type:
- Material Applications:
- Finish:
- Color:
- Blade Thickness:
Please update the content path.
Diamond Saw Blades
Item#:
NP-9200
Manufacturer Item:
NP-9200
Your Price:
30.50
Each
Features
- 7/8 In., 20mm, and 5/8 In. arbor
- Designed to cut faster and last longer
- Highest-quality diamonds
- Exceptional bonding and deep diamond distribution
- Smooth cutting in most concrete and masonry materials
Specifications
| 7/8 inch Diamond Arbor Knockout | No |
| Arbor | 7/8", 20 mm, 5/8" |
| Arbor Size (in) | 0.875 |
| Blade Diameter (in) | 4 1/2 |
| Blade Manufacturing Method | Laser-Cut |
| Blade Material | Diamond |
| Blade Thickness (in) | 0.075 |
| Blade Tooth Material | Diamond |
| Color / Finish | Metal |
| Cut Depth | 1-1/4" |
| Diameter | 4-1/2" |
| Expansion Slots | Yes |
| GTIN | 00000346347753 |
| Kickback Limiters | No |
| Material | Diamond Blade |
| Material Cut | Concrete / Block / Brick |
| Maximum RPM | 13200 |
| Net Tool Weight (lbs) | 0.15 |
| Non-Stick Coating | No |
| Progressive Blade Tooth Spacing | No |
| Rim Type | Turbo |
| Saw Blade Type | Masonry/Concrete |
| Segment Thickness | 0.075" |
| Set / Individual | Individual |
| Tool | Small angle grinder |
| Tooth Configuration | Turbo Rim |
| Tooth Count | 0 |
| Vibration Dampening Technology | No |
| Wheel Diameter | 4-1/2" |
| Wheel Thickness (in) | 0.125 |
| Note | All diamond cutting wheels require use of Type 1A (ISO 41) guarding. |
Item#:
2610009533
Manufacturer Item:
DB4542C
Your Price:
25.69
Each
Item#:
21074
Manufacturer Item:
21074
Your Price:
91.59
Each
Features
- 3/8" Arbor Hole Size
- Can be used to dry or wet cut
- For use with Milwaukee M12 FUEL™ 3" Cut Off Tool (2522)
- Ideal for cutting a variety of wall and floor tile
- Includes (1) Diamond Tile Blade
- Maximum 20,000 RPM
Specifications
| Blade Diameter | 3 in |
| Blade Material | Diamond |
| Depth | 3 Inches |
| Material | Diamond Coated |
| Maximum RPM | 20000 |
Item#:
49-94-3010
Manufacturer Item:
49-94-3010
Your Price:
13.99
Each
The MILWAUKEE® 4-1/2" STEELHEAD™ Metal Cutting Diamond Blades are designed to the highest standards, using only quality diamonds. Available in sizes 4-1/2" - 14", these metal cutting diamond blades are uniquely engineered to cut metal and stainless materials, delivering up to 75X the life vs. Milwaukee standard bonded abrasives. The solid steel core maintains diameter and minimizes debris. Capable of 375+ cuts in rebar, 250+ cuts in strut, and 500+ steel studs, this blade maximizes your productivity to do more with one blade. The keyhole gullets offer rapid debris removal while cutting. Cut through steel, stainless, copper, cast iron, and schedule 40 pipe. For dry use only.
Features
- Up to 75X Life vs. Bonded Abrasives
- Maintains Diameter with Solid Steel Core
- Minimizes Debris with Diamond Grit Rim
- 375+ Cuts in Rebar
- 250+ Cuts in Strut
- 500+ Steel Studs
- Rapid Debris Removal with Keyhole Gullets
- For Use In: Steel, Stainless Steel, Copper, Cast Iron, and Schedule 40 Pipe
- Use With: Angle Grinders
- Arbor Size: 7/8" - 5/8"
- For Dry Use Only
- Max RPM: 13,300
Specifications
| Application Material | Metal |
| Arbor Hole Diameter | 5/8 in;7/8 in |
| Blade Diameter | 4.5 in |
| Blade Material | Diamond |
| Color Finish | Red |
| Depth | 4.5 Inches |
| Material | Metal |
| Material Application | Metal |
| Maximum RPM | 13300 |
Item#:
49-93-7805
Manufacturer Item:
49-93-7805
Your Price:
22.59
Each
Item#:
542756151
Manufacturer Item:
542756151
Your Price:
326.99
Each
Features
- Premium Segment Specifications provide a special bond for the smoothest cut and finish and is ideal for porcelain
- The Norton Clipper Slicer's razor-thin design allows for precision cuts every time reducing the loss of materials
- The thin high tensile strength steel core is deisgned for better accuracy and less wobbling
- The bond and diamond specification enhances the cutting speed and improves blade life
Applications
- Cutting
Specifications
| Diameter | 7 in. |
| Dry/wet/both | Wet |
| Attachment process | Sintered |
| Segment thickness | 0.060 In. |
| Segment height | 0.393 In. |
| Arbor hole | 5/8 In. |
| Number of segments | 1 |
| Max Operating Speed RPM | 8730 |
Item#:
70184684183
Manufacturer Item:
70184684183
Your Price:
79.99
Each
Item#:
16043DP
Manufacturer Item:
16043DP
Your Price:
661.99
Each
Features
- Basic quality diamond and economical cutting value
Specifications
| Length | 1 IN |
| Width | 4 IN |
| Height | 4 IN |
| Weight | 0.888 LBS |
Item#:
20664
Manufacturer Item:
20664
Your Price:
13.39
Each
Features
- Basic quality diamond and economical cutting value
Specifications
| Length | 1 IN |
| Width | 5 IN |
| Height | 5 IN |
| Weight | 0.760 LBS |
Item#:
20681
Manufacturer Item:
20681
Your Price:
22.69
Each
Item#:
00018
Manufacturer Item:
00018
Your Price:
255.99
Each
Item#:
11352
Manufacturer Item:
11352
Your Price:
45.19
Each