| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Saws
> DEWALT 6-1/2-Inch 20V MAX** Circular Saw, Tool Only
DEWALT 6-1/2-Inch 20V MAX** Circular Saw, Tool Only
Item #:
DCS391B
Manufacturer Item: DCS391B
Make demanding cuts with ease using the 20V MAX 6-1/2 in. Circular Saw. Featuring a 6-1/2 in. carbide-tipped blade powered by a powerful 5,150 rpm motor, this lightweight saw offers a 0 to 50 bevel capacity for maximum versatility. Battery & Charger Sold Separately
| Quantity | Price |
| 1 | 159.99 |
Features
- 5150 RPM motor delivers power and speed to make the most demanding cuts with ease
- High strength and lightweight magnesium shoe provides jobsite durability for long-term cut accuracy
- Optimized rubber overmolded comfort grip delivers optimal balance and control
- 0-50° bevel capacity allows for aggressive bevel cuts for a multitude of applications
- 6-1/2 in. carbide-tipped blade for cutting 2 times material at 90° and 45° and more cuts per charge
Includes
- (1) 6-1/2 in. Carbide-tipped blade | (1) DCS391 6-1/2 in. Circular saw
Specifications
| Height | 8.230 in |
| Length | 13.780 in |
| Width | 8.940 in |
| Weight | 7.580 lbs |
| Product Type | SOCKET EXTENSION |
| Product Finish | Yellow/Black/Silver |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 0.5 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Adjustable Depth | No |
| App Compatibility | No |
| Arbor Size | 0.625 |
| Bare Tool | Yes |
| Bevel Capacity | 50 |
| Blade Diameter | 6 1/2 in In. |
| Blade Location | Left |
| Blade Qty | 1 |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | N/A (no case) |
| Dust Collection | No |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Integrated Laser Guide | No |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Maximum Cut Depth @ 45 Deg. | 1.625 |
| Maximum Cut Depth @ 90 Deg. | 2.125 |
| Maximum Speed | 5150 RPM Rpm |
| Preset Bevel Angle | 0 deg and 45 deg |
| Quick/Tool Less Changing | Yes |
| Saw Drive Type | Direct Drive |
| Shoe Material | Magnesium |
| Spindle Lock | No |
| Variable Speed | No |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0003
Blade Diameter
6 1/2 inches
Product Type
SOCKET EXTENSION
Maximum Speed
5150 revolutions per minute
Average Rating