| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Saws
> DEWALT FLEXVOLT 60V MAX* Brushless Cordless Reciprocating Saw Kit
DEWALT FLEXVOLT 60V MAX* Brushless Cordless Reciprocating Saw Kit
Item #:
DCS389X1
Manufacturer Item: DCS389X1
Get up to 19% more power than with this 60V MAX Reciprocating Saw. Powered by advanced FLEXVOLT batteries and featuring 1,874 UWO, this saw delivers the power of a corded reciprocating saw with the portability and convenience of cordless. For user convenience, this product includes (1) FLEXVOLT 20V/60V MAX 9Ah Battery, a charger, and a durable storage bag for portability on the jobsite.
| Quantity | Price |
| 1 | 399.99 |
Features
- Up to 19% more power vs the DCS388
- Power of corded with the freedom of cordless
- 0 - 3000 SPM and 1-1/8 in. stroke length for fast and efficient cutting
- Keyless lever-action blade clamp for quick and easy blade changes
- Variable-speed trigger allows user to instantly control speed
- Pivoting shoe provides leverage for different applications
- LED helps illuminate dark jobsite work areas
- Rubber overmold grip for comfort
Includes
- (1) Blade | (1) Charger | (1) DCB609 FLEXVOLT 9.0Ah Battery | (1) Kit bag | (1) DCS389 60V MAX* Brushless reciprocating saw
Specifications
| Height | 12.375 in |
| Length | 20.900 in |
| Width | 5.800 in |
| Weight | 15.700 lbs |
| Product Type | RECIPROCATING SAW |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 60 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 60V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Weight | 3.2 |
| Battery Amp Hours | 9 Ah Ah |
| Watt Hours | 180 |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Amperage | 0.0 |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Blade Qty | 1 |
| Blade Stroke Length | 1.125 In |
| Case Type | No Case Included |
| Engine | Brushless |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Kit | Yes |
| Length Of Stroke | 1.125 in In. |
| Orbital Action | No |
| Quick/Tool Less Changing | Yes |
| Strokes Per Minute | 3000 |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0003
Product Type
RECIPROCATING SAW
Stroke Length
1.125 inches
Average Rating