| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT 20V MAX* Cordless Jig Saw (Tool Only)
Item #:
DCS331B
Manufacturer Item: DCS331B
This 20V MAX Jig Saw has an all metal, lever-action keyless blade clamp designed for quick and easy blade changes and an all-metal keyless shoe bevel with four detents at 0 degree, 15 degree, 30 degree, and 45 degree to make bevel adjustments easy. The variable-speed trigger of the cordless jigsaw provides up to 3,000 strokes per minute to easily adjust speeds during cutting and 4-position orbital action for wood cutting. A removable shoe cover helps protect materials from scratches and the d...
| Quantity | Price |
| 1 | 199.99 |
This 20V MAX Jig Saw has an all metal, lever-action keyless blade clamp designed for quick and easy blade changes and an all-metal keyless shoe bevel with four detents at 0 degree, 15 degree, 30 degree, and 45 degree to make bevel adjustments easy. The variable-speed trigger of the cordless jigsaw provides up to 3,000 strokes per minute to easily adjust speeds during cutting and 4-position orbital action for wood cutting. A removable shoe cover helps protect materials from scratches and the dust blower helps users see where they're cutting. Battery and charger sold separately.
Features
- All-metal, lever-action, keyless blade change allows for quick and easy blade changes
- All-metal, keyless shoe bevel with detents at 0°, 15°, 30°, and 45° provides versatility for easy bevel cutting
- 4-position orbital action provides control of cut quality and speed
- Adjustable dust blower keeps line of cut clear of chips
- Variable speed 0-3,000 spm for versatility in a multitude of materials and applications
- Anti-slip comfort grip for increased comfort and control
- Accepts T-shank jig saw blades for optimal holding power and professional results
Specifications
| Length | 10.5 in |
| Width | 9.12 in |
| Height | 3.73 in |
| Weight | 5.6 lbs |
| Power Source | Electric |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Battery Amp Hours | 3 Ah Ah |
| Charger Included | No |
| Amperage | 8 |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | CSA Listed |
| California Prop 65 Warning Label | http://images.salsify.com/image/upload/s--GK8MnSRs--/aq37mya9pqnhhhehoftu.pdf |
| Claims Needed | Yes |
| Bare Tool | Yes |
| Bevel Capacity | 45 |
| Blade Qty | 1 |
| Blade Stroke Length | 1 In |
| Blade Type | Jig Saw T-Shank |
| Case Type | N/A (no case) |
| Cutting Width | 1.5 In |
| Engine | Brushed |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Metal/Plastic |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Integrated Laser Guide | No |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Kit | No |
| Length Of Stroke | 1 in In. |
| Lock-On Switch | Yes |
| Maximum Capacity Steel | 1.5 In |
| Maximum Capacity Wood | 1.5 In |
| Maximum Metal Cutting Capacity | 1.5 In |
| Motor Bearings | 20 V MAX |
| Number Of Orbital Setting | 4 |
| Orbital Action | Yes |
| Quick/Tool Less Changing | Yes |
| Saw Type | Top / D-Handle |
| Scrolling Action | No |
| Shoe Material | Metal |
| Strokes Per Minute | 3000 |
| Switch Type | Lock-On |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0003
Stroke Length
1 inch
Cutting Width
1.5 inches
Average Rating