| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Saws
> DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless Cordless One-Handed Reciprocating Saw Kit
DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless Cordless One-Handed Reciprocating Saw Kit
Item #:
DCS312G1
Manufacturer Item: DCS312G1
This 12V MAX Cordless Reciprocating Saw is compact and performance packed. At only 3.04 lbs. and 12.12 in. front to back, it is optimized for one-handed use across a wide range of cutting applications. The brushless motor delivers up to 2,800 spm combined with a 5/8 in. stroke length for fast and efficient cutting. This saw is equipped with an LED for increased visibility along with a variable-speed trigger for added control. This kit includes a DCS312 Reciprocating Saw, 12V MAX 3.0Ah battery...
| Quantity | Price |
| 1 | 199.99 |
This 12V MAX Cordless Reciprocating Saw is compact and performance packed. At only 3.04 lbs. and 12.12 in. front to back, it is optimized for one-handed use across a wide range of cutting applications. The brushless motor delivers up to 2,800 spm combined with a 5/8 in. stroke length for fast and efficient cutting. This saw is equipped with an LED for increased visibility along with a variable-speed trigger for added control. This kit includes a DCS312 Reciprocating Saw, 12V MAX 3.0Ah battery, two blades, charger, and tool bag.
Features
- Lightweight and compact for ultimate portability
- Ergonomics optimized for one-handed use
- Brushless motor for enhanced performance and extended life
- LED to help illuminate dark workspaces
- Tool-free blade release allows for quick and easy blade changes
- Variable-speed trigger provides user with improved speed control
Specifications
| Length | 16.187 in |
| Width | 4.75 in |
| Height | 10.687 in |
| Weight | 6.2 lbs |
| Power Source | Battery |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 12 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 12V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Weight | 1 |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Battery Amp Hours | 3 Ah Ah |
| Watt Hours | 36 |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. |
| Hazmat | Li-Ion (<101 WH) |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | UL Listed |
| California Prop 65 Warning Label | http://images.salsify.com/image/upload/s--GK8MnSRs--/aq37mya9pqnhhhehoftu.pdf |
| Claims Needed | Yes |
| Hazmat Code | A1 |
| App Compatibility | No |
| Blade Qty | 2 |
| Blade Stroke Length | 0.625 In |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | Case |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 5680 |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Quick/Tool Less Changing | No |
| Uncertainty K1 (Vibration) | 2 |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Average Rating