| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Lighting
> DEWALT 20V MAX* LED Work Light and Tripod Base Kit
DEWALT 20V MAX* LED Work Light and Tripod Base Kit
Item #:
DCL079R1
Manufacturer Item: DCL079R1
The DEWALT 20V MAX Cordless Tripod Light is built to light your workspace in the toughest jobsite conditions, with incredible durability in use, storage, or transport. Eliminate the hazardous heat of halogen with cutting edge LED technology that provides extended run time and natural white light. Variable brightness settings include 3000 lumens on high mode and let you customize illumination for your work area. Compact design with carry handle provides easy portability, and sets up in mere se...
| Quantity | Price |
| 1 | 379.99 |
The DEWALT 20V MAX Cordless Tripod Light is built to light your workspace in the toughest jobsite conditions, with incredible durability in use, storage, or transport. Eliminate the hazardous heat of halogen with cutting edge LED technology that provides extended run time and natural white light. Variable brightness settings include 3000 lumens on high mode and let you customize illumination for your work area. Compact design with carry handle provides easy portability, and sets up in mere seconds. Rotating, pivoting head directs light where you need it. (Kit includes 20V MAX 6Ah battery and charger)
Features
- Natural white LED provides accurate color visibility, long life span, and stays cool to the touch
- Three brightness settings to customize work space illumination
- Telescoping pole extends light head to 7 feet to reduce shadows and glare.
- Tough shroud protects light head and withstands jobsite conditions
- Over 11 hours run time
- IP54 rating for weather and dust resistance
Includes
- (1) DCB115 20V MAX* Charger | (1) DCB206 20V MAX* 6Ah Battery Pack
Specifications
| Height | 10.062 in |
| Length | 41.210 in |
| Width | 10.062 in |
| Weight | 24.180 lbs |
| Product Type | WORK LIGHT |
| Product Finish | Yellow |
| Product Primary Material | Plastic |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Weight | 1.9 |
| Battery Amp Hours | 6 Ah Ah |
| Watt Hours | 120 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 90 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Floor Loaded | No |
| Kit | Yes |
| Number Of Light Bulbs | 1 |
| Settings Type | MULTIPLE |
| Variable Speed | No |
| Water Resistant | No |
| Work Light Type | Cordless Work Light |
Category 9090-0100-0012
Product Type
WORK LIGHT
Average Rating