| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Saws
> DEWALT 20V MAX* XR 6-1/2 in. Brushless Cordless Circular Saw (Tool Only)
DEWALT 20V MAX* XR 6-1/2 in. Brushless Cordless Circular Saw (Tool Only)
Item #:
DCS565B
Manufacturer Item: DCS565B
Take on a variety of cutting applications with the 20V MAX 6-1/2 in. Cordless Circular Saw. Equipped with a built-in rafter hook, bright LED, and optional dust chute, this saw is powered by a brushless motor that delivers 4,950 rpm. Built for versatility this saw delivers fast, accurate, and consistent cutting. Battery & Charger Sold Separately
259.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 259.99 |
Features
- Added Safety - Electric brake quickly stops the blade after the trigger is released
- Compatible with - all DEWALT 20V MAX and FLEXVOLT batteries
- Convenient Storage - On the jobsite with the built-in rafter hook
- High Maneuverability - With its lightweight and compact design
- Increased visibility - and cut accuracy with bright LED
- Minimize dust while cutting - with the optional dust chute, compatible with the DEWALT airlock system or standard 35 mm dust extractor
- Powerful And Efficient - Brushless motor provides optimal cutting performance in a variety of materials
- Quickly Adjust - The bevel capacity from 0 - 50° with the tool-free bevel lever
Includes
- (1) DCS565 20V MAX* Brushless Cordless 6-1/2 in Circular Saw | (1) DWA161218 Saw Blade | (1) Blade Change Wrench | (1) Optional Dust Chute
Specifications
| Height | 8.230 in |
| Length | 13.780 in |
| Width | 7.950 in |
| Weight | 7.850 lbs |
| Product Type | CIRCULAR SAW |
| Product Finish | Yellow/Black/Silver |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Adjustable Depth | Yes |
| App Compatibility | No |
| Arbor Size | 0.625 |
| Bare Tool | Yes |
| Bevel Capacity | 50 |
| Blade Diameter | 6 1/2 in In. |
| Blade Location | Left |
| Blade Qty | 1 |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | N/A (no case) |
| Dust Collection | No |
| Engine | Brushless |
| Housing Material | Plastic |
| Integrated Laser Guide | No |
| Integrated Work Light | Yes |
| Maximum Cut Depth @ 45 Deg. | 1.625 in |
| Maximum Cut Depth @ 90 Deg. | 2.125 in |
| Maximum Speed | 4950 RPM Rpm |
| Saw Drive Type | Sidewinder |
| Shoe Material | Aluminum |
| Spindle Lock | Yes |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0003
Blade Diameter
6 1/2 inches
Product Type
CIRCULAR SAW
Maximum Speed
4950 revolutions per minute
Average Rating