| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M18 FUEL™ 8-1/4 in. Table Saw with ONE-KEY™
| Quantity | Price |
| 1 | 599.99 |
The Milwaukee M18 FUEL™ 8-1/4 in. table saw with ONE-KEY™ generates the power of a 15 A corded saw, 24-1/2 in. of rip capacity and up to 600 linear feet of cutting per charge. Designed for professional carpenter, remodeler and general contractor the Milwaukee M18 FUEL™ 8-1/4 in. table saw with ONE-KEY™ is optimized for power, portability and productivity. The POWERSTATE™ brushless motor provides 6,300 RPM and higher speeds under load for corded cutting performance. REDLINK Plus™ intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge. The M18 REDLITHIUM HIGH OUTPUT™ HD12.0 battery (sold separately) delivers unmatched run-time in all applications. The rack and pinion fence system maintains accuracy and allows for quick adjustments. For maximum productivity, the tool has on board storage for the included accessory and a tool free guard and riving knife changes. An all metal frame provides durability for daily jobsite use. Compatible with ONE-KEY™, this is the industry's first table saw that wirelessly connects to a smart phone to track and manage a tool's performance and location. Integrated tool tracking, available through ONE-KEY™, provides full visibility to how and where tools are being used across your network of jobs and users. The app will track all ONE-KEY™ compatible devices within 100 ft range of your phone. By building the functionality into the tool, not the battery, all devices can be tracked, even if the battery is not charged or on the tool. The app will automatically keep records of the last time a tool was within range of the app, allowing you to pinpoint missing tools quicker and increase accountability of your crew. Paired with tracking, integrated tool security provides the ultimate theft protection. Protect your investment with features like tool lock-out, or hide tool from the nearby devices screen so only you can see your tool is in range.
Features
- POWERSTATE™ Brushless motor: purposely built for the M18 FUEL™ 8-1/4 in. table saw to generate the power and performance of a 15 A corded circular saw
- REDLINK Plus™ intelligence: ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery during heavy applications while still maintaining compatibility across the entire M18™ system
- Compatible with all M18 batteries
- 24-1/2 in. rip capacity to rip 4 x 8 sheets of plywood or OSB
- All metal frame to handle tough jobsite conditions
- On board storage for guard, riving knife, push stick, fence and miter gauge
- Tool free guard and riving knife changes
- Single wrench blade change
- Rack and pinion fence system for square cuts and easy adjustment
Specifications
| Bench or Stationary | Bench |
| Blade Speed (rpm) | 6300.0 |
| Blade Diameter | 8.25 in |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage (V) | 18 |
| Battery Size | Battery Packs |
| Arbor Size | 0.625 in |
| Maximum Cut Depth @ 45° | 1.75 in |
| Maximum Cut Depth @ 90° | 2.5 in |
| Maximum Dado Diameter (In) | 6.0 |
| Maximum Dado Width | 0.75 in |
| Color / Finish | Red/Black |
| Table Height From Floor (In) | 20.5 |
| Table Length | 17.75 in |
| Table Width | 23.0 in |
| Table Material | Steel |
| Charger Included | No |
| Energy Star Certified Recharging System | No |
| Dust Blower | No |
| Dust Port | Yes |
| Dust Port Outside Diameter | 2.5 in |
| Drive Motor System | Direct Drive |
| Fence Included | Yes |
| Rip Capacity - Left | 12.0 in |
| Rip Capacity - Right | 24.5 in |
| Net Tool Weight | 41.6 lbs |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) 2736-20 M18 FUEL 8-1/4" Table Saw w/ ONE-KEY; (1) Blade; (1) Guard; (1) Riving Knife; (1) Push Stick; (1) Miter Gauge; (1) Wrench |