| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
- Cord Type:
- Color:
- Number of Batteries:
Cordless Caulk Guns
Cordless caulk guns are designed to provide smooth operation and place less stress on your hands so you can get the job done quickly and easily. Our battery-powered caulking guns accept standard sized tubes, so you can use them with any type of caulk or sealant, including heavy adhesives and epoxies. If you use the same brand as your other cordless tools, you already have a battery! Let our battery caulk guns do the work and give your wrist a break. ÂWe have trained product specialists available to answer your questions and help you choose the best cordless caulk gun for your application. Call us today at 1-800-432-8979 or fill out our contact form. We are here to help you get the job done right.
The heavy duty® metal gear box delivers an industry leading 950 lbs of pushing force for the highest viscosity materials. The M18™ adhesive gun kit offers both a remote speed dial and a variable speed trigger that optimizes the user's control over bead and flow rate. Milwaukee's industry leading motor and electronics technologies have created a new constant flow technology that allows for a steady flow rate at 0-21 ipm throughout use of the adhesive gun. The anti drip clutch instantly stops material from expelling after trigger releases and saves the user time and money avoiding a messy clean-up. A rotating quick change collar increases the ease of use and the ability to change out adhesives quickly and without clean-up. The 2641-20 accepts all Milwaukee® quick change front ends and all M18™ batteries. The Milwaukee® REDLITHIUM™ batteries increase run time allowing a user to dispense over 200 tubes of general construction material on a single battery charge.
Features
- 6-Setting max speed dial: Optimizes flow rate from 0-21 IPM (inches per minute)
- All-metal gears: Deliver industry-leading 950 lbs of dispensing force for the highest viscosity materials
- Anti-drip mechanism: Instantly stops material from dripping upon trigger release
- CFT™Constant Flow Technology: Offers steady flow rate and even beads at all viscosity levels
- REDLITHIUM™ Battery Technology: Superior pack construction, electronics, and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
- Rotating quick-change collar: Accepts all Milwaukee® quick-change configurations: 10-oz carriage, quart-size carriage, and 20-oz sausage barrels
- Variable-speed trigger: Allows for maximum flow-rate and bead-width control
Specifications
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery Amp Hour (Ah) | 1.4 |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 18.5 Inches |
| Material | Aluminum |
| Maximum Speed (ft/min) | 21 |
| Motor Type | Brushed |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Package Quantity | 1 |
| Power Tool Branding | Not Applicable |
| Voltage | 18 |
The DEWALT DCE570B 20v MAX 29oz Adhesive Gun, Baretool offers the user a variable speed trigger which allows for increased control over the flow of your adhesive. It also has a variable speed dial that allow for setting maximum and minimum flow rates. This gun has an anti - drip feature that automatically retracts the plunging rod once trigger is released preventing excess adhesive from dripping out and making a mess on your project. A Quick Connect inter-changeable canister trays allows user to quickly change between canister sizes. Capacity 29oz, Speed 21 in/min. This is a bare tool item - battery sold separately. Includes: 1) DCE560 Adhesive Gun.
Features
- Anti - Drip Feature automatically retracts the plunging rod once trigger is released preventing excess adhesive from dripping out
- Variable speed trigger allows for increased control over the flow of your adhesive
- Quick Connect Inter-changeable canister trays allows user to quickly change between canister sizes
- LED light assists users with visibility in low light situations
- Hang hook allows for easy storage when not in use
- Made in the USA with global materials
- Variable Speed Dial allow for setting maximum and minimum flow rates
Includes
- (1) DCE570 Adhesive Gun
Specifications
| Height | 11.520 in |
| Length | 26.690 in |
| Width | 4.000 in |
| Weight | 6.250 lbs |
| Product Type | CHEMICAL ADHESIVE |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Yes |
| Engine | Brushed |
| Kit | No |
| Max Speed | 21 In/Min |
| Variable Speed | Yes |
Features
- Adjustable rack doubles as a hook to hang up when not in use
- Compatible with M12™ batteries and chargers (sold separately)
- Features a rotational speed dial and variable-speed trigger
- Part of the M12™ System, featuring over 70 tools
- Provides up to 400 lbs. of expulsive force
- Rotating collar provides optimal application around corners
Specifications
| Battery Amp Hour (Ah) | 1.5 |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 16.13 Inches |
| FUEL | No |
| Material | Aluminum |
| Maximum Speed (ft/min) | 28 |
| Motor Type | Brushed |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Package Quantity | 1 |
| Power Tool Branding | Not Applicable |
| Voltage | 12 |
The DEWALT DCE560D1 20V MAX 10oz/300ml Adhesive Gun Kit offers the user a variable speed trigger which allows for increased control over the flow of your adhesive. It also has a variable speed dial that allow for setting maximum and minimum flow rates. This gun has an anti - drip feature that automatically retracts the plunging rod once trigger is released preventing excess adhesive from dripping out and making a mess on your project. A Quick Connect inter-changeable canister trays allows user to quickly change between canister sizes. Capacity: 10oz, Speed: 21 in/min. Includes: 1) DCE560 Adhesive Gun, 1) Lithium Ion Battery, 1) Charger.
Features
- Variable speed trigger allows for increased control over the flow of your adhesive
- Speed dial allows for setting maximum and minimum flow rates
- Anti-drip feature automatically retracts the plunging rod once trigger is released preventing excess adhesive from dripping out
- Quick Connect Inter-changeable canister trays allows user to quickly change between canister sizes
- LED light assists users with visibility in low light situations
- Hang hook allows for easy storage when not in use
- Made in the USA with global materials
Includes
- (1) Li-ion Battery | (1) Charger | (1) DCE560
Specifications
| Height | 11.520 in |
| Length | 21.130 in |
| Width | 3.500 in |
| Weight | 6.950 lbs |
| Product Type | CHEMICAL ADHESIVE |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Amp Hours | 2 Ah Ah |
| Watt Hours | 40 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | No |
| Kit | No |