| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
- Cord Type:
- Color:
- Max. RPM:
- Housing Material:
- Number of Batteries:
Cordless Deck and Drywall Tools
Kinnunen's drywall tools offer versatile performance and a broad range of power driving applications. With the power and RPM to efficiently complete decking, drywall hanging, framing and other applications, our cordless drywall tools are versatile enough to be used as cordless deck tools also. The most important thing to remember when sinking screws in drywall and deck boards is screw head depth. Our drywall tools allow precision adjustment to ensure that screw does not puncture the face of the drywall, or drive the screw too deep in the deck board. Need a wider selection? Check out our line of cordless drills.Our team of experts is continually trained to be up-to-date on the most current cordless technology available on the field. So, if you have any questions about cordless drywall and deck tools, we have an answer. Simply call us at 1-800-432-8979 or fill out our contact form. We are here to help you get the job done right.
Features
- Help prevent damage to material and fasteners with versa-clutch system (comparable to dw268)
- Ideal for metal fastening applications with up to 2,000 RPMs of consistent speed
- Efficiency and increased runtime with DEWALT built brushless motor
- Increased visibility and illumination dark work areas with built-in LED
Includes
- (1) Belt hook | (1) DCF622 - Brushless 20V MAX* XR Versa-Clutch adjustable torque screw gun
Specifications
| Height | 11.400 in |
| Length | 8.500 in |
| Width | 3.000 in |
| Weight | 3.350 lbs |
| Product Type | FLARE NUT WRENCH |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Product Material Group | METAL |
| Product Primary Material | Plastic |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Yes |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Chuck Type | Keyless |
| Handle Type | Pistol |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum Speed | 2000 RPM Rpm |
| Reversible | Yes |
| Variable Speed | Yes |
The M18 FUEL™ mud mixer with 180° handle is the industry's first dedicated cordless solution that delivers the performance and durability to fully replace corded mixers. With the POWERSTATE™ brushless motor it has the power to mix heavy compounds, such as concrete and mortar. Using our REDLINK™ Intelligence the variable speed dial, the variable speed trigger and the lock on button combine to give the user ultimate control for a consistent mix and cleaner working environment. With the M18 REDLITHIUM™ battery the user can mix up to 15, five gallon buckets on one 5.0 Ah battery. The 180° adjustable handle is designed to allow every user to optimize the handle position for their comfort. This Milwaukee cordless solution increases productivity by eliminating the need for cords and allows the user to mix the material at the workspace where it is being applied.
Features
- 1/2" Keyed Chuck
- 180° Adjustable handle with 16 adjustable settings for user to optimized based on preference and comfort
- Chuck Key with on-tool storage
- LED Light
- Power To Mix Heavy Compounds, such as concrete and mortar
- Ultimate Speed Control: 3 different ways of controlling speed for clean and consistent mixes (8-Speed Setting Dial, Variable Speed Trigger and a Lock On Button)
- Up To 15 Buckets Per Charge (5.0Ah battery and 5 gallon buckets)
Specifications
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Chuck Type | All Metal Keyed |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 16.6 Inches |
| DRIVE CONTROL | 8-Speed Dial |
| FUEL | Yes |
| Hammer Function | No |
| Material | Metal |
| Maximum RPM | 550 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Rotations Per Minute Range (RPM) | 0-550 |
| Voltage | 18 |