| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Outdoor Living
>
Outdoor Power Equipment
>
Pressure Washers
> DEWALT Pressure Washer, Electric, Cold-Water, 130-Amp, 2400 Psi
DEWALT Pressure Washer, Electric, Cold-Water, 130-Amp, 2400 Psi
Item #:
DWPW2400
Manufacturer Item: DWPW2400
You can rely on the durable, mobile, and powerful DEWALT 2400 psi Pressure Washer, delivering enough power to handle your outdoor cleaning tasks. Be prepared to tackle just about any job or wash your vehicle with the accessories you need. This Cold-Water Pressure Washer comes equipped with five nozzles, including a Turbo nozzle and built-in storage for organization. Built to transport over rugged terrain, the pressure washer features premium 10 in. pneumatic wheels so you can take it to the j...
| Quantity | Price |
| 1 | 351.99 |
You can rely on the durable, mobile, and powerful DEWALT 2400 psi Pressure Washer, delivering enough power to handle your outdoor cleaning tasks. Be prepared to tackle just about any job or wash your vehicle with the accessories you need. This Cold-Water Pressure Washer comes equipped with five nozzles, including a Turbo nozzle and built-in storage for organization. Built to transport over rugged terrain, the pressure washer features premium 10 in. pneumatic wheels so you can take it to the jobsite. The 2400 PSI Cold-Water Pressure Washer is backed by a 3 Year Limited Warranty.
Features
- Power through a variety of cleaning tasks with a 2400 max PSI and 1.1 GPM
- Clean with detergent by using integrated soap tank
- Stay organized with on-board nozzle, hose, cord, and wand storage
- Withstand heavy-duty usage with 25 ft. kink-resistant hose
- Wide outlet range with 35 ft. power cord
- Cleaning Equipment Trade Association (CETA) Certified
- Transport over large or rough objects laying around the jobsite with 10 in. premium pneumatic wheels
Includes
- (1) DWPW2400 Pressure Washer | (1) Turbo Nozzle | (1) 15-Degree Nozzle | (1) 25-Degree Nozzle | (1) 40-Degree Nozzle | (1) Soap Nozzle | (1) Wand | (1) Hose
Specifications
| Height | 20.900 in |
| Length | 21.080 in |
| Width | 19.880 in |
| Weight | 55.230 lbs |
| Product Type | PRESSURE WASHER |
| Product Primary Material | Kink Resistant |
| Cordless Vs. Corded | Corded |
| Motor Type | Induction |
| Voltage | 110 V V |
| Battery Included | No |
| Amperage | 13 |
| Cord Length | 35 Ft |
| Warranty | 3LW |
| Assembly Required | Yes |
| Detergent Tank Options | Single Tank |
| Flow Rating | 1.3 Gpm |
| Handle Material | Steel |
| Maximum Pressure Rating | 2400 Psi |
| Nozzle Type | Chemical Application Nozzle |
| Number Of Tips | 5 |
| Pump Type | Axial Cam |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses and Gloves |
| Water Dispensed | Cold |
| Wheel Diameter | 10 in In. |
| Wheels | Yes |
Category 9030-0700-0120
Wheel Diameter
10 inches
Product Type
PRESSURE WASHER
Pressure Rating
2400 pounds per square inch
Average Rating