| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Corded Power Tools
>
Corded Angle, Bench, Die Grinders
> DEWALT 4.5 in. Small Angle Paddle Switch Angle Grinder with Brake and No...
DEWALT 4.5 in. Small Angle Paddle Switch Angle Grinder with Brake and No...
Item #:
DWE4222N
Manufacturer Item: DWE4222N
Take on a variety of grinding applications with the 4.5-in. Small Angle Paddle Switch Angle Grinder. Built with safety in mind, this LANYARD READY grinder features E-CLUTCH technology that is designed to detect the motion of the tool and shut it down in the event of a pinch or stall.
205.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 205.99 |
Features
- 11 amp 1400 MWO motor provides high operating speeds under heavy loads
- Lanyard Ready(TM) integrated lanyard connection point
- Brake slows wheel 50% faster once trigger is released as compared to DWE402 with DW4541 wheel
- One-Touchguard allows quick and easy guard adjustments with a single action
- Dust Ejection Systemcontributes to long motor life
- Anti-Rotation E-CLUTCHSystem activates in less than a tenth of a second when a pinch/stall is detected, shutting down the motor.
- Lanyard not included
Includes
- (1) Side Handle | (1) Backing Flange | (1) Flange Nut | (1) 4.5 in. T27 Guard | (1) Hex Key Wheel Wrench | (1) DWE4222N Grinder
Specifications
| Height | 4.810 in |
| Length | 15.500 in |
| Width | 6.200 in |
| Weight | 6.700 lbs |
| Product Type | ANGLE GRINDER |
| Cordless Vs. Corded | Corded |
| Voltage | 120 V V |
| Battery Included | No |
| Watt Hours | 1400 |
| Amperage | 11 |
| Cord Length | 6 Ft |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Arbor Size | 5/8 -11 UNC |
| Case Type | No Case Included |
| Collation | Stick |
| Housing Material | Plastic |
| Lock-On Switch | No |
| Maximum Speed | 11000 RPM Rpm |
| Overload Protection | Yes |
| Switch Type | Paddle |
| Uncertainty K1 (Vibration) | 2 |
| Unit Watts Out | 1400 Uwo |
| Variable Speed | No |
| Wheel Diameter | 4.5 in In. |
Category 9090-0200-0025
Wheel Diameter
4.5 inches
Maximum Speed
11000 revolutions per minute
Product Type
ANGLE GRINDER
Average Rating