| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Corded Power Tools
>
Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
> DEWALT Hammer Drill, 1/2-Inch, 10-Amp, Pistol Grip
DEWALT Hammer Drill, 1/2-Inch, 10-Amp, Pistol Grip
Item #:
DWD520
Manufacturer Item: DWD520
Complete masonry, wood, or steel applications with the 1/2 in. VSR Pistol Grip Hammer Drill. Featuring a 2-speed range and a soft-grip handle, this high-performance drill elevates user's comfort and control during tough jobs.
| Quantity | Price |
| 1 | 190.69 |
Features
- 10 amp motor delivers increased drilling performance
- Patented DEWALT-built motor design generates 50% more power with increased overload protection for added durability
- Dual Mode: hammer drill / drill for versatility in masonry, wood, or steel drilling applications
- 2-Speed range for high-speed drilling or high-torque applications
- Soft grip handle and two-finger trigger for increased comfort and greater control
- Metal-gear housing for jobsite durability and increased reliability
- 360-degree locking side handle with soft grip for greater control and versatility
Includes
- (1) Steel depth rod | (1) Chuck key with holder | (1) 360° Locking side handle
Specifications
| Height | 3.000 in |
| Length | 10.500 in |
| Width | 14.700 in |
| Weight | 7.750 lbs |
| Product Type | HAMMER DRILL |
| Cordless Vs. Corded | Corded |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 120 V V |
| Battery Included | No |
| Amperage | 10 |
| Cord Length | 8.0 Ft |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| App Compatibility | No |
| Bare Tool | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | N/A (no case) |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Chuck Type | Keyed |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Handle Type | Pistol |
| Housing Material | Metal |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 56000 |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Keyless/Keyed | Keyed |
| Lock-On Switch | Yes |
| Maximum Chuck Size | 1/2-in |
| Maximum Speed | 3500 RPM Rpm |
| Maximum Torque Ft/Lbs. | 980.0 |
| Number Of Speeds | 2 |
| Reversible | Yes |
| Side Handle Included | Yes |
| Switch Type | Trigger |
| Tool Power Output | 650 UWO |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0200-0026
Product Type
HAMMER DRILL
Maximum Speed
3500 revolutions per minute
Average Rating