| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Sanders
> DEWALT 20V MAX* XR 5 in Brushless Cordless Variable-Speed Random Orbital...
DEWALT 20V MAX* XR 5 in Brushless Cordless Variable-Speed Random Orbital...
Item #:
DCW210B
Manufacturer Item: DCW210B
Our 20V MAX XR 5 in Brushless Cordless Random Orbital Sander provides the power and runtime needed to get the job done. A variable-speed dial provides ultimate speed control from 8,000 to 12,000 OPM for a variety of projects. One-handed locking dust bag attaches securely to the sander to aid in dust collection or the user can attach the sander directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors. Its rubber overmold grip provides comfortable sanding. Replacing the 8-hole, hook-and-loop sanding pa...
| Quantity | Price |
| 1 | 179.99 |
Our 20V MAX XR 5 in Brushless Cordless Random Orbital Sander provides the power and runtime needed to get the job done. A variable-speed dial provides ultimate speed control from 8,000 to 12,000 OPM for a variety of projects. One-handed locking dust bag attaches securely to the sander to aid in dust collection or the user can attach the sander directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors. Its rubber overmold grip provides comfortable sanding. Replacing the 8-hole, hook-and-loop sanding paper is quick and easy. Battery & Charger Sold Separately
Features
- Brushless motor provides runtime and efficiency to get the job done
- Variable-speed control from 8,000 to 12,000 OPM to match the speed to the application.
- Low-profile height allows user to get close to work surface for precise sanding.
- Replaceable 8-hole hook-and-loop sanding pad (DWE64233) for quick, easy paper changing.
- Dust-sealed switch to protect against dust ingestion for long switch life
- Texturized rubber overmold grip for comfortable sanding
- One-handed locking dust bag.
- Dust port is designed to fit directly to the DWV010 or DWV012 dust collectors (sold separately)
- To attach dust port to other vacuum systems with 1-1/4 in. hoses, use DWV9000 Universal Quick Connector (sold separately).
- Psa replacement pad available as service part number N373679 (sold separately)
Includes
- (1) Dust bag | (1) 20V MAX* XR 5 in. Cordless random orbital sander
Specifications
| Height | 5.750 in |
| Length | 8.813 in |
| Width | 6.375 in |
| Weight | 2.450 lbs |
| Product Type | SANDER |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Amp Hours | 2 Ah Ah |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Yes |
| Case Type | Bag |
| Dust Collection | Yes |
| Dust Collection Component | Bag |
| Engine | Brushless |
| Maximum Speed | 12000 RPM Rpm |
| Orbital Action | Yes |
| Pad Size | 5 |
| Sander Style | Random Orbit |
| Sanding Speed Maximum | 12000 Opm |
| Single Or Multi Plane | Single |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0019
Product Type
SANDER
Maximum Speed
12000 revolutions per minute
Average Rating