| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT 60V MAX* Brushless Cordless 12 in. Double-Bevel Sliding Miter Saw...
| Quantity | Price |
| 1 | 899.99 |
Easily tackle demanding woodworking applications with the 60V MAX* 12in. Double Bevel Sliding Miter Saw Kit. Cut. Capture. Charge: with Regenerative Braking Technology to extend runtime with virtually every cut, up to 675 cuts in 3-1/4 in. MDF base molding or up to 255 cuts in pressure treated 4 in. x 4 in. timber, all on only one DEWALT FLEXVOLT DCB609 battery. This miter saw features an efficient bevel gear transmission and has the ability to capture up to 94% of dust***. The CUTLINE blade positioning system provides accurate cut line indication. The saw also features updated controls designed for overall ergonomics compared to previous DEWALT designs. At a weight of 50.9 lb (tool only), easily take this saw on the go across demanding jobsites.
Features
- SINGLE BATTERY OPERATION Capable power from 60V MAX to tackle professional applications
- EXCEPTIONAL RUNTIME Delivers up to 675 cuts in 3 1/4 in. MDF Base Molding & 255 cuts in pressure treated 4 in. x 4 in. Lumber
- CUT.CAPTURE.CHARGE Regenerative Braking Technology extends runtime by redirecting lost energy back into the battery
- EFFICIENT DUST CAPTURE Up to 94% of dust captured when cutting 2x10 SPF using DWV015 Dust Extractor (sold separately)
- DUAL-FITTING DUST PORT Standard AirLock port for seamless integration with DEWALT extractors, also compatible with standard 1-7/8 in. & 2-1/2 in. wet/dry vacuums with included adapter. (Extractors and wet/dry vacuums sold separately)
- OPTIMIZED CAPACITY Cuts 6-1/2 in. Baseboard Vertically, 6-1/2 in. Crown Molding Nested & 12-3/16 in. wide lumber
- PROVEN ACCURACY - CUTLINE blade positioning system provides adjustment-free cut line indication
- CONVENIENT PORTABILITY Optimized design weighs only 50.9 lb (bare tool) for easy transport
- BEVEL-GEAR TRANSMISSION delivers fast, reliable cutting and is designed to reduce the power losses that may occur with belt-drive designs
- EASE OF USE: Easy blade change and cut depth, miter and bevel cut adjustment
Specifications
| Length | 32.05 in |
| Width | 23 in |
| Height | 19.05 in |
| Weight | 69.67 lbs |
| Power Source | Battery |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 60 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 60V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Weight | 3.2 |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Battery Amp Hours | 9 Ah Ah |
| Watt Hours | 180 |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Amperage | 0.0 |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 60 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 60 volts. Nominal voltage is 54. | Using a DeWalt FLEXVOLT DCB609 battery. | When Cutting 2x10 SPF using DCB609 battery and DWV015 Dust Extractor (sold separately). |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | UL Listed |
| Hazmat Code | A1 |
| Arbor Size | 0.625 |
| Bare Tool | No |
| Bevel Capacity | 49 |
| Blade Diameter | 12 in In. |
| Cuts Into | Aluminum |
| Cutting Width | 12.1975 In |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Kit | Yes |
| Maximum Speed | 3800 RPM Rpm |
| Right Miter | 60 |
| Saw Type | Sliding Compound Miter |
| Vertical Crosscut Capacity 0° Miter 0° Bevel | 6-1/2" In |