| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT 60V MAX* Brushless Cordless 9 in. Cut-Off Saw (Tool Only)
| Quantity | Price |
| 1 | 784.29 |
Perform fast single pass cuts and scores in concrete, pavestones, steel, and rebar with this 60V MAX Brushless Cordless 9 in. Cut-Off Saw. The cut-off saw delivers up to 6,600 no-load RPM with its high-performance brushless motor while the 9 in. wheel allows for cuts up to 3-1/4 in. deep. Get power and runtime feedback during demanding applications with the integrated heavy-load indicator light and rotate the saw as you work using the 5-position guard to choose the best cutting angle for visibility and mobility in confined spaces. For protection in harsh jobsite conditions, the onboard battery box can be latched, sealed, and is large enough to accommodate the DCB615 battery (battery sold separately). This versatile saw features built-in WIRELESS TOOL CONTROL functionality which is designed to enhance runtime and worksite productivity by allowing it to be linked to other compatible tools and operated cord-free. This power tool is OSHA Table 1 Compliant for dust management with the dual-sided water feed system and it is TAG READY so users and companies can simply attach a DEWALT Tag and track its location via the DEWALT TOOL CONNECT app. Tag is sold separately. Battery & Charger Sold Separately
Features
- Built For Durability And Efficiency - All-metal drivetrain requires no belts to maintain or adjust saw tension
- Designed to enhance productivity - connect to other compatible tools and operate cord-free on the jobsite with wireless tool control
- Engineered For Visibility And Accessibility - When cutting in tight spaces with a 5-position guard to adjust cut angle
- Get Real-Time Power And Runtime Feedback - To help you manage your output with an integrated heavy-load indicator light
- Helps Prevent Accidental Activation - With 2-stage trigger switch designed to promote safe usage
- High Depth Of Cut - 3-1/4 in. cut depth for single pass in pavestones, rebar cutting, and concrete scoring
- OSHA table 1 compliant - for dust management with dual-sided water feed system
- Perform Horizontal And Vertical Cuts - With an adjustable, 3-position front handle
- Protects against damage in harsh jobsite conditions - durable latched and sealed battery box accepts dcb615 battery (battery sold separately)
Includes
- (1) DCS692 9 in. Cut-Off Saw | (1) DWAFV8918 Ceramic Metal Cut-Off Wheel | (1) DWAFV8900 Diamond** Cutting Wheel
Specifications
| Height | 13.700 in |
| Length | 26.530 in |
| Width | 8.125 in |
| Weight | 17.980 lbs |
| Product Type | CUT-OFF SAW |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 60 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 60V MAX Lithium Ion |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Adjustable Depth | Yes |
| Arbor Size | 1 |
| Bare Tool | Yes |
| Blade Diameter | 9 in In. |
| Blade Location | Straight |
| Blade Qty | 2 |
| Case Type | No Case Included |
| Integrated Laser Guide | No |
| Integrated Work Light | No |
| Maximum Cut Depth @ 90 Deg. | 3.25 |
| Maximum Speed | 6600 RPM Rpm |
| Saw Drive Type | Sidewinder Geared |
| Shoe Material | Metal |