| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Bare Tools
> DEWALT ATOMIC 20V MAX* Brushless Cordless 1-3/4 in. Compact Bandsaw (Too...
DEWALT ATOMIC 20V MAX* Brushless Cordless 1-3/4 in. Compact Bandsaw (Too...
Item #:
DCS377B
Manufacturer Item: DCS377B
This Compact Bandsaw is lightweight at 6.6 lbs. with an integrated guard, making it ideal for overhead and one-handed cutting applications. The 1-3/4 in. cut capacity allows for cuts in small-sized metal diameters found on the jobsite. Adjust to the required speed for cutting through stainless-steel, strut, and all thread with the variable-speed trigger and speed dial. Hang this bandsaw in between cuts with the integrated hang hook and illuminate the cutting area with the LED. This tool is LA...
| Quantity | Price |
| 1 | 221.99 |
This Compact Bandsaw is lightweight at 6.6 lbs. with an integrated guard, making it ideal for overhead and one-handed cutting applications. The 1-3/4 in. cut capacity allows for cuts in small-sized metal diameters found on the jobsite. Adjust to the required speed for cutting through stainless-steel, strut, and all thread with the variable-speed trigger and speed dial. Hang this bandsaw in between cuts with the integrated hang hook and illuminate the cutting area with the LED. This tool is LAYNARD READY compatible and Tool Connect Chip-Ready.
Features
- One-handed and overhead cutting with the integrated guard.
- Variable speed trigger and speed dial allow for easy speed adjustment to match the material being cut.
- Blade release lever with wrench and single point tracking adjustment.
- Metal latch secures the pivoting guard when opened for easy blade changes.
- LANYARD READY Compatible.
- Tool Connect CHIP READY: Chip pocket accepts Tool Connect Chip DCE042 and connects with Tool Connect Site Manager app for easy asset management on the jobsite. (DCE042 sold separately)
Specifications
| Length | 13.189 in |
| Width | 9.567 in |
| Height | 6.6 in |
| Weight | 7.716 lbs |
| Power Source | Electric |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | CSA Listed |
| California Prop 65 Warning Label | http://images.salsify.com/image/upload/s--GK8MnSRs--/aq37mya9pqnhhhehoftu.pdf |
| Claims Needed | Yes |
| Bare Tool | Yes |
| Blade Length | 27.25 In |
| Blade Qty | 1 |
| Case Type | No Case Included |
| Cutting Width | 1.75 In |
| Engine | Brushless |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Maximum Feet Per Minute | 380 Ft |
| Power Input | 1400 W |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Throat Depth | 1.75 In |
| Variable Speed | Yes |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Product Material Group | METAL |
Category 9090-0100-0005
Cutting Width
1.75 inches
Throat Depth
1.75 inches
Blade Length
27.25 inches
Average Rating