| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Cutting Tools
> DEWALT 20V MAX* XR Brushless Deep Cut Band Saw Kit
DEWALT 20V MAX* XR Brushless Deep Cut Band Saw Kit
Item #:
DCS374P2
Manufacturer Item: DCS374P2
This 20V MAX Brushless Band Saw has the power and runtime you expect from DEWALT. With a 20V MAX Brushless motor and (2) 20V MAX 5Ah batteries, DEWALT 20V band saw can cut up to 5-inch x 4-3/4-inch rectangular material and up to 4-inch round material. It's compatible with all DEWALT 20V MAX and FLEXVOLT batteries, includes band saw blade speed control, integrated hang hook, and a durable rubber base.
679.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 679.99 |
Features
- 5'' Cutting Capacity
- 4'' cut capacity cuts up to 4" SCH 40 pipe and double strut
- Integrated hang hook allows user to hang the saw without damaging the front handle or base
- LED Work Light with 20 second delay illuminates dark work surfaces for accurate cutting.
- Tool less blade changing lever loosens blade tension for easy blade changes
- Variable Speed for versatility and control
- DEWALT built brushless motor for performance and durability
Specifications
| Length | 21.8 in |
| Width | 8.1 in |
| Height | 17.75 in |
| Weight | 25.25 lbs |
| Power Source | Battery |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Weight | 1.4 |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Battery Amp Hours | 5 Ah Ah |
| Watt Hours | 100 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | UL Listed |
| Claims Needed | Yes |
| Hazmat Code | A1 |
| Bare Tool | No |
| Blade Length | 44.875 In |
| Blade Qty | 1 |
| Case Type | Case |
| Cutting Width | 4.75 In |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | SET |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Kit | Yes |
| Lock-On Switch | Yes |
| Maximum Feet Per Minute | 490.0 Ft |
| Thermal Overload Protection | No |
| Throat Depth | 5 In |
| Variable Speed | Yes |
| Product Material Group | METAL |
Category 9090-0100-0010
Cutting Width
4.75 inches
Throat Depth
5 inches
Blade Length
44.875 inches
Average Rating