| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Cutting Tools
> DEWALT 20V MAX* XR Cordless Brushless Deep Cut Band Saw (Tool Only)
DEWALT 20V MAX* XR Cordless Brushless Deep Cut Band Saw (Tool Only)
Item #:
DCS374B
Manufacturer Item: DCS374B
Cut up to 5 in. x 4-3/4 in. rectangular material and up to 4 in. round material with the 20V MAX XR Brushless Deep Cut Band Saw. Featuring variable speed control and an intergraded work light, this powerful saw makes quick work of tough jobs. As a part of the expanding 20V MAX system, this tool is compatible with 20V MAX batteries and chargers. Battery & Charger Sold Separately
| Quantity | Price |
| 1 | 359.99 |
Features
- 5" Cutting Capacity - Using a 44 7/8 in. Blade (1140 MM)
- DEWALT built brushless motor for performance and durability for blade speed of 490 sfpm
- Variable Speed - This bandsaw has a speed dial that allows for more versatility and control when making cuts
- Tool less blade changing lever loosens blade tension
- LED work light with 20 second delay illuminates dark work surfaces for accurate cutting
- Integrated hang hook allows user to hang the saw without damaging the front handle or base
Includes
- (1) DCS374 Band saw
Specifications
| Height | 9.200 in |
| Length | 22.300 in |
| Width | 14.400 in |
| Weight | 16.650 lbs |
| Product Type | FLARE NUT WRENCH |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Yes |
| Blade Length | 44.875 In |
| Blade Qty | 1 |
| Case Type | No Case Included |
| Cuts Into | Metal |
| Cutting Width | 4.75 In |
| Engine | Brushless |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Lock-On Switch | Yes |
| Maximum Feet Per Minute | 490.0 Ft |
| Minimum Blade Width | .020 In. |
| Saw Type | Horizontal |
| Thermal Overload Protection | No |
| Throat Depth | 5 In |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0010
Product Type
FLARE NUT WRENCH
Blade Length
44.875 inches
Cutting Width
4.75 inches
Throat Depth
5 inches
Average Rating