| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Oscillating Multi Tools
> DEWALT 20V MAX* XR Brushless Cordless 3-Speed Oscillating Multi-Tool Kit
DEWALT 20V MAX* XR Brushless Cordless 3-Speed Oscillating Multi-Tool Kit
Item #:
DCS356SD1
Manufacturer Item: DCS356SD1
This 20V MAX XR brushless cordless 3-speed oscillating multi-tool kit includes one brushless 3-speed oscillating multi-tool with a universal accessory adaptor and two wood cutting blades to help get your project started. The DCS356 oscillating multi-tool has a powerful brushless motor that provides up to 57% more runtime over a similar brushed tool. The 3-speed selector allows users to choose their speed setting based on application. The quick-change accessory system allows you to change blad...
249.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 249.99 |
This 20V MAX XR brushless cordless 3-speed oscillating multi-tool kit includes one brushless 3-speed oscillating multi-tool with a universal accessory adaptor and two wood cutting blades to help get your project started. The DCS356 oscillating multi-tool has a powerful brushless motor that provides up to 57% more runtime over a similar brushed tool. The 3-speed selector allows users to choose their speed setting based on application. The quick-change accessory system allows you to change blades quickly and easily, and with the universal accessory adaptor, it's compatible with most oscillating tool accessories. The DUAL-GRIP variable-speed trigger provides ultimate speed and application control. The bright LED illuminates dark workspaces.
Features
- The 3-speed selector allows users to choose their speed setting based on application
- Brushless motor delivers up to 57% more runtime over brushed
- Dual-Gripvariable-speed trigger gives users ultimate speed and application control
- Universal accessory adapter makes it compatible with most oscillating tool accessory brands
- Quick-Changeaccessory system allows blades and attachments to be changed quickly without wrenches
- Bright LED illuminates dark work surfaces for accurate cutting
Includes
- (1) DCS356 20V MAX* Brushless XR Oscillating Multi-Tool | (1) DCB203 2.0Ah Battery | (1) DCB107 Charger | (1) General Purpose Bi-Metal Blade | (1) Fast Wood Cutting HCS Blade | (1) Universal Accessory Adapter | (1) Sanding Pad | (15) Sheets of Sandpaper | (1) Depth Guide | (1) Tool Bag
Specifications
| Height | 4.000 in |
| Length | 12.500 in |
| Width | 9.000 in |
| Weight | 5.300 lbs |
| Product Type | OSCILLATING MULTI-TOOL |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Weight | 0.8 |
| Battery Amp Hours | 2 Ah Ah |
| Watt Hours | 40 |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 60 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Kit |
| Compatibility | Universal |
| Kit | Yes |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0013
Product Type
OSCILLATING MULTI-TOOL
Average Rating