| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT 20V MAX* XR Brushless Cordless 3-Speed Oscillating Multi-Tool Kit...
| Quantity | Price |
| 1 | 259.99 |
This 20V MAX brushless cordless oscillating multi-tool kit (DCS356D1) includes a universal accessory adaptor and three cutting blades to help get your project started. The DCS356 Oscillating Multi-Tool has a powerful brushless motor that delivers up to 20,000 OPM no-load. The 3-speed selector allows users to choose their speed setting based on application. The Quick-Change accessory system allows you to change blades quickly and easily, and with the universal accessory adaptor, it is compatible with most oscillating tool accessory brands. The DUAL-GRIP variable-speed trigger provides ultimate speed and application control. The lock-on/off switch helps reduce user fatigue during prolonged applications when locked-on and allows for secure storage when locked-off. The bright LED helps illuminate low-light work surfaces.
Features
- The 3-speed selector allows users to choose their speed setting based on application.
- Brushless motor delivers up to 57% more run time over brushed
- Dual-grip variable speed trigger gives users ultimate speed and application control
- Universal accessory adapter for use with most oscillating tool accessory brands
- Quick-change accessory system allows blades and attachments to be changed quickly without wrenches
- Bright LED light illuminates dark work surfaces for accurate cutting
Includes
- (1) 20V MAX* DCB203 2.0Ah Battery | (1) Wood with nails blade | (1) Fast-cut wood blade | (1) Universal accessory adaptor | (1) Sanding pad | (25) Sheets of sandpaper | (1) Accessory storage box | (1) Charger | (1) Tool bag | (1) Depth guide | (1) DCS356 20V MAX* Brushless XR oscillating multi-tool
Specifications
| Height | 9.750 in |
| Length | 14.620 in |
| Width | 5.670 in |
| Weight | 7.050 lbs |
| Product Type | OSCILLATING MULTI-TOOL |
| Product Finish | Black/Yellow |
| Product Primary Material | Plastic |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Weight | 0.8 |
| Battery Amp Hours | 2 Ah Ah |
| Watt Hours | 40 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 60 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Kit |
| Case Type | Soft |
| Compatibility | Universal |
| Engine | Brushless |
| Housing Material | Plastic |
| Kit | Yes |
| Oscillations Per Minute | 20000 |
| Uncertainty K1 (Vibration) | 1.5 |
| Variable Speed | Yes |