| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT 20V MAX* XR Cordless Jig Saw (Tool Only)
| Quantity | Price |
| 1 | 261.99 |
Our 20V MAX XR Cordless Jig Saw features an efficient motor for powerful performance and extreme runtime. Precisely control blade speed up to 3,200 spm with the variable speed trigger and dial, for professional results no matter what you're cutting. 4-position orbital action lets you adjust for optimal cutting of a variety of materials. A bright LED light illuminates dim work surfaces and makes it easy to follow cut lines. The updated all-metal, lever-action keyless blade clamp is designed for quick and easy blade changes of t-shank jig saw blades. Also keyless, the shoe bevel is easy to adjust with detents at 0 degree, 15 degree, 30 degree, and a positive stop at 45 degree. A removable shoe cover helps protect materials from scratches, and an integrated dust blower helps remove dust and debris from your line of sight as you cut. Battery and charger sold separately.
Features
- Brushless motor delivers efficient performance for longer runtime (vs. DCS331 Jig Saw)
- Compact size for easy grip and maximum control
- Bright LED light helps to illuminate dimly lit work surfaces
- Variable speed trigger and dial provide precise speed control
- All-metal, lever-action keyless blade change allows for quick and easy t-shank blade changes
- Integrated dust blower helps clear line of sight while cutting
- 4-position orbital action provides control of cut quality and speed
- All-metal, keyless shoe bevel with detents at 0°, 15°, 30°, and a positive stop at 45° for easy adjustment
- No-mar shoe cover to help protect work surface from scratches
- Accepts t-shank jig saw blades for optimal holding power and professional results
Specifications
| Length | 10.25 in |
| Width | 3.6 in |
| Height | 8.375 in |
| Weight | 5.2 lbs |
| Power Source | Electric |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Charger Included | No |
| Amperage | 0.0 |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 5 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | UL Listed |
| California Prop 65 Warning Label | http://images.salsify.com/image/upload/s--GK8MnSRs--/aq37mya9pqnhhhehoftu.pdf |
| Claims Needed | Yes |
| App Compatibility | No |
| Bare Tool | Yes |
| Bevel Capacity | 45 |
| Blade Qty | 1 |
| Blade Stroke Length | 1 In |
| Blade Type | Jig Saw T-Shank |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | No Case Included |
| Engine | Brushless |
| Housing Material | Metal/Plastic |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Integrated Laser Guide | No |
| Integrated Work Light | Yes |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Kit | No |
| Length Of Stroke | 1 in In. |
| Lock-On Switch | Yes |
| Maximum Capacity Steel | 0.375 In |
| Maximum Capacity Wood | 2 In |
| Maximum Metal Cutting Capacity | 0.375 In |
| Number Of Orbital Setting | 4 |
| Orbital Action | Yes |
| Saw Type | Top / D-Handle |
| Scrolling Action | Yes |
| Strokes Per Minute | 3200 |
| Switch Type | Lock-On |
| Uncertainty K1 (Vibration) | 2 |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |