| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT 20V MAX* 550 Psi Cordless Power Cleaner (Tool Only)
| Quantity | Price |
| 1 | 169.99 |
For portable cleaning on the jobsite or at home with 10X the cleaning power of a garden hose , the DEWALT 20V MAX Power Cleaner is the ideal choice. This versatile tool can draw from any fresh water source with an included suction hose for when a garden hose is not easily accessible. The power cleaner can also be hooked up to your garden hose at home or on the jobsite with the convenient quick connect adaptor. Conveniently clean your tools and equipment as well as decks, boats, outdoor furniture, and vehicles with this all-in-one device. Find the right stream for the job with 4 nozzles included that can all be stored on the unit, plus a soap bottle to efficiently tackle a variety of cleaning tasks. Part of the 20V MAX DEWALT system, this tool is a great addition to the professional's collection. Battery & Charger Sold Separately
Features
- Convenience and portability - cordless cleaning tool delivers 10X the power of a garden hose
- Fast Multi-Function Adjustment - Multiple quick connect nozzles and on-board storage to easily switch between applications
- Garden Hose Compatible - With the quick connect adaptor
- High Versatility - On-the-go adaptability to draw water from any fresh water source
- High-Quality Cleaning - Easily apply detergent with the included soap bottle
- Take on A wide variety of cleaning tasks - with 550 max psi and 1.0 gpm
- Variable Speed Control - 2 speeds for higher cleaning power and extended runtime
Includes
- (1) Long wand with quick connect | (1) Turbo nozzle | (1) 15° Nozzle | (1) 25° Nozzle | (1) 40° Nozzle | (1) Soap bottle | (1) Suction hose | (1) Quick Connect Hose Adaptor | (1) Storage bag | (1) DCPW550 Power Cleaner
Specifications
| Height | 6.000 in |
| Length | 23.700 in |
| Width | 10.870 in |
| Weight | 9.640 lbs |
| Product Type | PRESSURE WASHER |
| Product Material Group | PLASTIC |
| Product Primary Material | Plastic |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Universal |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW |
| Assembly Required | No |
| Bare Tool | Yes |
| Detergent Tank Options | Single Tank |
| Flow Rating | 2.2 Gpm |
| Handle Material | Plastic |
| Maximum Pressure Rating | 550 Psi |
| Nozzle Type | Chemical Application Nozzle |
| Number Of Tips | 5 |
| Pressure Washer Rating | Industrial |
| Pump Type | Universal |
| Recommended Safety Equipment | Safety glasses and gloves |
| Water Dispensed | Cold |
| Wheel Diameter | 0 in In. |
| Wheels | No |