| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Nail Guns
> DEWALT 20V MAX* XR 15 GA Cordless Angled Finish Nailer (Tool Only)
DEWALT 20V MAX* XR 15 GA Cordless Angled Finish Nailer (Tool Only)
Item #:
DCN650B
Manufacturer Item: DCN650B
The DEWALT DCN650 15 Gauge Angled Finish Nailer drives 15 Gauge angled finish nails from 1-1/4" to 2-1/2" which makes it ideal for fastening crown molding, casing, baseboards, and hardwood floor installation. With its brushless motor powered by a DEWALT 20V MAX Lithium-Ion battery the DCN650 is ready to go to work without the hassle of using gas, compressor, and hose. Tackle jobs both large and small with the features of a pneumatic tool and the freedom of cordless. - Maximum initial battery...
| Quantity | Price |
| 1 | 406.99 |
The DEWALT DCN650 15 Gauge Angled Finish Nailer drives 15 Gauge angled finish nails from 1-1/4" to 2-1/2" which makes it ideal for fastening crown molding, casing, baseboards, and hardwood floor installation. With its brushless motor powered by a DEWALT 20V MAX Lithium-Ion battery the DCN650 is ready to go to work without the hassle of using gas, compressor, and hose. Tackle jobs both large and small with the features of a pneumatic tool and the freedom of cordless. - Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. Battery & Charger Sold Separately
Features
- 100% battery powered. Eliminates the hassle of using gas, compressor, and hose
- Brushless motor maximizes runtime and durability
- Micro nose improves line of sight and accuracy of nail placement (compared to DEWALT DC628)
- Tool-free selectable trigger for sequential or contact actuation modes
- Tool-free depth adjustment for precise countersinking of nails
- Tool-free jam release to quickly and easily clear nail jams
- Multi-functional LED lights help to provide both workspace illumination and tool diagnostics
- Integrated tool-free stall release lever to quickly reset the driver blade in the event of a stall
- Adjustable belt hook for left or right attachment depending on user preference
- Inline magazine provides easy use in multiple orientations and in tight spaces
Includes
- (1) DCN650 - Angled finish nailer
Specifications
| Height | 4.615 in |
| Length | 14.365 in |
| Width | 14.095 in |
| Weight | 6.850 lbs |
| Product Type | FINISHING NAILER |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Adjustable Depth | Yes (Tools Not Required) |
| Bare Tool | Yes |
| Case Type | N/A (no case) |
| Engine | Brushless |
| Fastener Length | 2.5 |
| Firing Mode | Full Sequential |
| Gauge | 15 |
| Housing Material | Plastic |
| Integrated Work Light | Yes |
| Loading Type | Coil |
| Magazine Angle | 35 |
| Maximum Fastener Size | 2-1/2 in |
| Maximum Length | 2.5 In |
| Minimum Fastener Size | 1-1/4 in |
| Minimum Length | 1.25 In |
| Multi-Purpose | Single Purpose |
| Nail Gauge | 15 gauge |
| Nail Gun Angle | 34 degree |
| Nailer Features | No Features |
| Nails Per Charge | 1200 |
| Range | 15 gauge |
Category 9090-0100-0007
Product Type
FINISHING NAILER
Average Rating