| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Bare Tools
> DEWALT ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX* Brushless Cordless 23 Ga. Pin Nail...
DEWALT ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX* Brushless Cordless 23 Ga. Pin Nail...
Item #:
DCN623B
Manufacturer Item: DCN623B
Complete finish, trim, and remodeling work with this ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX Brushless Cordless 23 Ga. Pin Nailer. The battery-powered nailer is designed to drive 23 Ga. pin nails measuring between 5/8 in. and 1-1/2 in. with its high-output brushless motor. Take advantage of cordless convenience as you seamlessly drive nails with no hoses, compressors, or gas cartridges required. Battery & Charger Sold Separately
299.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 299.99 |
Includes
- (1) DCN623 DEWALT 20V MAX* 23 Ga. Cordless pin nailer
Features
- Compatible With Several Sizes Of Fasteners - Unit works with 23 Ga. pin nails from 5/8" up to 1-1/2 in. in length
- Designed For Ease Of Use - With tool-free jam release and tool-free depth adjust
- Know when to reload - low nail lockout system with LED indicator to inform user when its time to reload
- Shots per charge - DCN623B drives 2,000 nails on average per charge
Specifications
| Height | 9.600 in |
| Length | 10.200 in |
| Width | 3.752 in |
| Weight | 4.500 lbs |
| Product Type | PIN NAILER |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Adjustable Depth | Yes |
| Bare Tool | Yes |
| Depth | 9.2 In |
| Engine | Brushless |
| Fastener Length | 5/8" to 1-1/2 |
| Firing Mode | Full Sequential |
| Gauge | 23 |
| Housing Material | Plastic |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Loading Type | Strip |
| Magazine Capacity | 110 |
| Maximum Fastener Size | 1-1/2 in |
| Minimum Fastener Size | 5/8 in |
| Multi-Purpose | Single Purpose |
| Nail Gauge | 23 gauge |
| Nail Gun Angle | 0 degree |
| Nails Per Charge | 2000 |
| Range | 5/8" to 1-1/2 |
Category 9090-0100-0005
Product Type
PIN NAILER
Average Rating