| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT 20V MAX* XR Brushless Combo Kit, Premium 6-Tool
| Quantity | Price |
| 1 | 1209.99 |
The DCK694P2 20V MAX XR 6-Tool Combo Kit features our DCD996 Premium Hammerdrill/Driver with 3-speed transmission and our DEWALT-built high power, high efficiency brushless motor delivering up to 75% more runtime vs. 18v NiCad brushed motors. The DCF887 20V MAX XR Brushless 1/4" 3-Speed Impact Driver is compact for fitting in tight spaces. Three LED lights make it ideal for working in the dark. The DCS570 20V MAX XR Circular Saw features a brushless motor which provides 5200 RPM maintaining speed under load. The DCS367 20V MAX XR compact Reciprocating saw features a compact and lightweight design to make your jobs easier. The DCS355 20V MAX XR Oscillating Multi-Tool has a powerful brushless motor providing up to 75% more run time over a similar brushed tool. The DCL040 is a bright flashlight that illuminates your work area with LED output of 110 lumens.
Features
- DCD996 has a DEWALT-built high power, high efficiency brushless motor that delivers up to 75% more runtime vs. 18v NiCad brushed motors.
- DCD996 has a heavy-duty 1/2" ratcheting nitro-carburized metal chuck with carbide inserts for superior bit gripping strength
- DCF887 has a DEWALT built brushless motor for longer run time
- DCS570 uses a 7-1/4" Blade to provide 2-9/16" Cutting Capacity at 90 degrees
- DCS570 has runtime to complete 330 crosscuts in 2x4 (pine)
- DCS367 has a Variable speed trigger with 0-2900 SPM
- DCS355 has a Quick-Changeaccessory system that allows blades and attachments to be changed quickly without wrenches
- DCL040 is a bright flashlight to illuminate your work area with LED output of 110 lumens.
Includes
- (1) DCF887 | (1) DCS570 | (1) DCL040 | (1) DCS355 | (1) DCS367 | (2) DCB205 | (1) DCB115 | (1) Contractor Bag | (1) DCD996
Specifications
| Height | 13.220 in |
| Length | 26.370 in |
| Width | 9.100 in |
| Weight | 32.400 lbs |
| Product Type | POWER TOOLS COMBO KIT |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Weight | 1.4 |
| Battery Amp Hours | 5 Ah Ah |
| Watt Hours | 100 |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 90 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | No |
| Case Type | Soft |
| Chuck Type | Keyless |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Kit | Yes |
| Number Of Additional Tools Included | 6 |