| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Rotary Tools
> DEWALT 60V MAX* XTREME Cordless Brushless 1-9/16 in SDS Max Rotary Hamme...
DEWALT 60V MAX* XTREME Cordless Brushless 1-9/16 in SDS Max Rotary Hamme...
Item #:
DCH481X2
Manufacturer Item: DCH481X2
Tackle demanding jobs with this high-performance 60V MAX 1-9/16 in. Brushless SDS MAX Combination Rotary Hammer. Featuring a brushless motor and a German-engineered mechanism for fast drilling, this lightweight hammer delivers up to 6.1 Joules of impact energy. Built with safety in mind, this powerful tool features the anti-rotation E-CLUTCH system and SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL. As a Tag Ready product, you can seamlessly track, manage and control the 60V MAX 1-1/4 in. SDS PLUS Rotary Ha...
| Quantity | Price |
| 1 | 959.99 |
Tackle demanding jobs with this high-performance 60V MAX 1-9/16 in. Brushless SDS MAX Combination Rotary Hammer. Featuring a brushless motor and a German-engineered mechanism for fast drilling, this lightweight hammer delivers up to 6.1 Joules of impact energy. Built with safety in mind, this powerful tool features the anti-rotation E-CLUTCH system and SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL. As a Tag Ready product, you can seamlessly track, manage and control the 60V MAX 1-1/4 in. SDS PLUS Rotary Hammer in the TOOL CONNECT system. For user convenience, this tool is packaged with (2) 20V/60V MAX FLEXVOLT batteries, a charger, and a kit box for portability on the jobsite.
Includes
- (2) 9.0Ah XR FLEXVOLT Battery Packs With State of Charge Indicator | (1) Multi-Voltage Charger | (1) Multi-Position Side Handle | (1) Heavy Duty Kitbox
Features
- True corded performance
- High speed drilling performance combined with extensive holes per charge
- Anti rotation system detects a loss of tool control, and reacts by instantly cutting the power
- Rotation stop mode for chiselling and impact stop mode for rotary only drilling with dry diamond cores
- Brushless motor with high capacity XR FLEXVOLT 9.0Ah 18V/54V Lithium-ion battery platform for extreme runtime and reduced maintenance
- Perform & Protect: low vibration at 9.4m/s², minimising user fatigue
- Bright white LED with delay feature improves visibility
- Ideal for drilling anchors and fixing holes into concrete, brick and masonry up to 40mm in diameter
- Compact, lightweight and ergonomic design for improved comfort and support during extended operating periods
Specifications
| Height | 5.300 in |
| Length | 23.000 in |
| Width | 18.700 in |
| Weight | 27.450 lbs |
| Product Type | ROTARY HAMMER DRILL |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 60 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 60V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Amp Hours | 3 Ah Ah |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Jack Plug |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Case Type | Hard |
| Chuck Size | 1-9/16 in |
| Chuck Type | SDS-Max |
| Drive Size | 1-9/16 in |
| Engine | Brushless |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 3150 |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Kit | Yes |
| Maximum Speed | 550 RPM Rpm |
| Reversible | Yes |
| Side Handle Included | Yes |
| Thin Wall Bit Capactiy | Yes |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0014
Product Type
ROTARY HAMMER DRILL
Maximum Speed
550 revolutions per minute
Average Rating