| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Black & Decker DEWALT 20V ROTARY HAMMER SDS+
| Quantity | Price |
| 1 | 699.99 |
The 20V MAX XR Brushless 1-1/8-inch Rotary Hammer is a high-performance drill powered by a brushless motor and a durable German-engineered mechanism, delivering 3.5 Joules of impact energy. The lightweight design makes this DEWALT cordless hammer drill ideal for structural connections, beam & column anchorage, rod hanging, seismic & safety attachments, cable tray & strut mounting, and steel stanchion mounting. It is part of the PERFORM and PROTECT product line, integrated with the Anti-Rotation E-CLUTCH System and the SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL System. E-CLUTCH protects the user in bind-up situations by stopping the rotation of the bit. SHOCKS reduces vibration felt by the user at the handles, compared to rotary hammers without this feature. This hammer becomes OSHA Table 1 Compliant when used with the DWH304DH On Board Extractor.
Features
- 3.5 Joules of impact energy for fast drilling in concrete
- Anti-Rotation E-CLUTCH System protects the user in bind up situations by stopping the rotation of the bit
- Lightweight design makes this tool ideal for structural connections, beam & column anchorage, rod hanging, seismic & safety attachments, cable tray & strut mounting, and steel stanchion mounting
- Shocks active vibration control system reduces vibration felt by the user at the handles, compared to rotary hammers without this feature
- Brushless motor and durable German-engineered mechanism for efficient performance and runtime
- OSHA Table 1 compliant when paired with DWH304DH On Board Extractor
- Rotating Dial to set tool to a specific applicaiton mode - Drill, Hammer Drill, or Chip
Specifications
| Height | 5.118 in |
| Length | 23.032 in |
| Width | 15.354 in |
| Weight | 19.800 lbs |
| Power Source | Electric |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX* Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Weight | 2 |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Battery Amp Hours | 6 Ah Ah |
| Watt Hours | 120 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Jack Plug |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Disclaimer | * Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. |
| Hazmat | Li-Ion (101-300 WH) |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | No Certifications or Listings |
| Claims Needed | No |
| Hazmat Code | A2 |
| Case Type | Hard |
| Chuck Capacity | 2.5 in |
| Chuck Size | 1-1/8 in |
| Chuck Type | Keyless |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | D-Handle |
| Housing Material | Plastic |
| Impact Energy | 3.5 Joules |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 4480 |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | SET |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Maximum Speed | 1500 RPM Rpm |
| Reversible | No |
| Side Handle Included | No |
| Thin Wall Bit Capactiy | Yes |
| Variable Speed | Yes |