| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Rotary Tools
> DEWALT 20V MAX* XR® 1 in. Brushless SDS PLUS L-Shape Rotary Hammer Kit
DEWALT 20V MAX* XR® 1 in. Brushless SDS PLUS L-Shape Rotary Hammer Kit
Item #:
DCH273P2
Manufacturer Item: DCH273P2
Complete tough applications with the 20V MAX XR 1 in. SDS PLUS L-Shape Rotary Hammer. The lightweight design makes this tool ideal for rod hanging, seismic and safety attachments, cable tray and strut mounting, clamp mounting, and rail mounting. Built with safety in mind, this hammer features the SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL System to help limit the amount of vibration felt at the handles by the user. Use with DWH303DH Onboard Extractor for OSHA Table 1 Compliance. For user convenience, th...
619.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 619.99 |
Complete tough applications with the 20V MAX XR 1 in. SDS PLUS L-Shape Rotary Hammer. The lightweight design makes this tool ideal for rod hanging, seismic and safety attachments, cable tray and strut mounting, clamp mounting, and rail mounting. Built with safety in mind, this hammer features the SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL System to help limit the amount of vibration felt at the handles by the user. Use with DWH303DH Onboard Extractor for OSHA Table 1 Compliance. For user convenience, this product is packaged with (2) 20V MAX batteries, a charger, and a durable kit box for portability on the jobsite.
Features
- 2.1 joules of impact energy for fast drilling in concrete.
- SHOCKS active vibration control system reduces vibration felt by the user at the handles, compared to rotary hammers without this feature.
- Lightweight design makes this tool ideal for rod hanging, seismic & safety attachments, cable tray & strut mounting, clamp mounting, and rail mounting.
- Osha table 1 compliant when paired with dwh303dh on board extractor.
- Brushless motor and durable German-engineered mechanism for efficient performance and runtime.
- Rotating dial to set tool to a specific application mode - drill, hammer drill, or chip.
Includes
- (1) DCH273 Rotary Hammer
Specifications
| Height | 4.900 in |
| Length | 18.900 in |
| Width | 11.800 in |
| Weight | 13.700 lbs |
| Product Type | ROTARY HAMMER DRILL |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Amp Hours | 5 Ah Ah |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Jack Plug |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | Hard |
| Chuck Size | 1 in |
| Chuck Type | Keyless |
| Drive Size | 1 in |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 4600 |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Kit | Yes |
| Maximum Capacity Concrete | 1.0 In |
| Maximum Capacity Steel | 0.5 In |
| Maximum Capacity Wood | 1.0 In |
| Maximum Chuck Size | 1-in |
| Maximum Speed | 1100 RPM Rpm |
| Reversible | No |
| Side Handle Included | Yes |
| Thin Wall Bit Capactiy | Yes |
| Tool Power Output | 400 UWO |
| Uncertainty K1 (Vibration) | 1.5 |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0014
Product Type
ROTARY HAMMER DRILL
Maximum Speed
1100 revolutions per minute
Average Rating