| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Rotary Tools
> DEWALT 20V MAX* XR Brushless Cordless 1 in. SDS PLUS L-Shape Rotary Hamm...
DEWALT 20V MAX* XR Brushless Cordless 1 in. SDS PLUS L-Shape Rotary Hamm...
Item #:
DCH273B
Manufacturer Item: DCH273B
Complete rod hanging, seismic and safety attachments, cable tray and strut mounting, clamp mounting, and/or rail mounting applications with the 20V MAX XR 1 in. Rotary Hammer. This high-performance drill is powered by a brushless motor and a durable German-engineered mechanism that delivers 2.1 Joules of impact energy. Equipped with SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL, this tool helps maximize productivity on tough jobs.
| Quantity | Price |
| 1 | 349.99 |
Features
- 2.1j impact energy (epta 05/2009): for faster drilling and demolition
- 3 modes: drilling, percussion and chiseling selector
- Carbon-free engine: less maintenance and longer life
- No load speed: 0-1100 RPM
- Strokes per minute: 0-4600
- Vibration measurement: 6.6 m/s2. protects the user from the effects of vibration, allowing for faster work with less fatigue.
Includes
- (1) DCH273 Rotary hammer | (1) 360° Side handle | (1) Depth rod | (1) Adjustable hook
Specifications
| Height | 4.100 in |
| Length | 12.992 in |
| Width | 8.500 in |
| Weight | 6.393 lbs |
| Product Type | ROTARY HAMMER DRILL |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Charger Included | Yes |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW |
| App Compatibility | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | Hard |
| Chuck Size | 1 in |
| Chuck Type | SDS-Plus |
| Drive Size | 1 in |
| Engine | Brushless |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 4600 |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Maximum Capacity Concrete | 1 In |
| Maximum Capacity Steel | 0.5 In |
| Maximum Capacity Wood | 1.0 In |
| Maximum Chuck Size | 1-in |
| Maximum Speed | 1100 RPM Rpm |
| Reversible | No |
| Side Handle Included | Yes |
| Thin Wall Bit Capactiy | No |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0014
Product Type
ROTARY HAMMER DRILL
Maximum Speed
1100 revolutions per minute
Average Rating