| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Bare Tools
> DEWALT 20V MAX* ATOMIC Cordless Brushless 5/8 in SDS+ Rotary Hammer Dril...
DEWALT 20V MAX* ATOMIC Cordless Brushless 5/8 in SDS+ Rotary Hammer Dril...
Item #:
DCH172B
Manufacturer Item: DCH172B
Tackle demanding jobs with this high-performance ATOMIC 20V MAX 5/8 in. Brushless Cordless SDS Plus Rotary Hammer. The DEWALT brushless motor and durable German-engineered mechanism deliver 1.4 Joules of impact energy. The lightweight and compact design makes this tool ideal for rod hanging, concrete forming, cable tray and strut mounting, clip and bracket mounting, and railing mounting. It is part of the PERFORM and PROTECT product line, integrated with the SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL Sy...
| Quantity | Price |
| 1 | 219.99 |
Tackle demanding jobs with this high-performance ATOMIC 20V MAX 5/8 in. Brushless Cordless SDS Plus Rotary Hammer. The DEWALT brushless motor and durable German-engineered mechanism deliver 1.4 Joules of impact energy. The lightweight and compact design makes this tool ideal for rod hanging, concrete forming, cable tray and strut mounting, clip and bracket mounting, and railing mounting. It is part of the PERFORM and PROTECT product line, integrated with the SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL System and becomes OSHA Table 1 Compliant when used with the DWH200D shroud and DWH161D1 dust extractor. Battery and charger sold separately.
Features
- FAST DRILLING IN CONCRETE with 1.4 Joules of impact energy
- LIGHTWEIGHT DESIGN: Ideal for rod hanging, concrete forming, cable tray and strut mounting, clip and bracket mounting, and railing mounting
- Brushless Motor & German-Engineered Mechanism for efficient performance and runtime
- SHOCKS ACTIVE VIBRATION CONTROL System reduces vibration felt by the user at the handles comparted to rotary hammers without this feature
- OSHA TABLE 1 COMPLIANT when paired with DWH200D shroud and DWH161D1 dust extractor
- MODE SELECTOR SWITCH: Quickly switch between drill and hammer drill applications
Specifications
| Length | 11.5 in |
| Width | 8.543 in |
| Height | 4 in |
| Weight | 4.608 lbs |
| Power Source | Electric |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | CSA Listed | UL Listed |
| Claims Needed | Yes |
| Bare Tool | Yes |
| Case Type | No Case Included |
| Chuck Size | 5/8 in |
| Chuck Type | SDS-Plus |
| Drive Size | 5/8 in |
| Engine | Brushless |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | D-Ring |
| Housing Material | Plastic |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 4980 |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Maximum Speed | 1060 RPM Rpm |
| Optimum Drilling Range | 5/32 - 1/2 in. |
| Reversible | Yes |
| Side Handle Included | Yes |
| Thin Wall Bit Capactiy | No |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0005
Maximum Speed
1060 revolutions per minute
Average Rating