| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Grinders
> DEWALT 60V MAX* Brushless Cordless 4-1/2 in. - 6 in. Grinder with KICKBA...
DEWALT 60V MAX* Brushless Cordless 4-1/2 in. - 6 in. Grinder with KICKBA...
Item #:
DCG418B
Manufacturer Item: DCG418B
Get THE POWER OF CORDED. FREEDOM OF CORDLESS with the durable 60V MAX Brushless Cordless 4-1/2 in. - 6 in. Grinder with KICKBACK BRAKE. This powerful tool is engineered with a 13 Amp motor and 2,300 max watts out to power through tough jobs. As a part of the PERFORM & PROTECT lineup, this grinder features E-CLUTCH technology that is designed to detect the motion of the tool and shut it down in the event of a pinch or stall. Battery & Charger Sold Separately
| Quantity | Price |
| 1 | 299.99 |
Includes
- (1) Wrench | (2) Flanges | (1) Side handle | (1) 4-1/2 in. (115mm) type 27 Guard | (1) 6 in. (150mm) type 27 Guard | (1) DCG418 60V MAX* Brushless 4-1/2 in. - 6 in. cordless grinder
Features
- 13 Amp motor equivalent power
- 9000 rpm no-load speed for applications with 6 in. grinder wheels
- Brake engages when trigger is released with stopping speeds of 1.5 seconds when using a standard grinding wheel (4-1/2 in. x 1/4 in. bonded abrasive wheel, non-hubbed)
- Kickback Brake engages when a pinch, stall, or bind-up event is sensed and the electronic brake engages with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder, and shut the grinder off
- E-CLUTCH activates in less than a tenth of a second when a pinch/stall is detected, shutting down the motor
- Up to 30% more power vs the DCG414 Grinder
Specifications
| Height | 6.100 in |
| Length | 15.200 in |
| Width | 4.900 in |
| Weight | 7.100 lbs |
| Product Type | ANGLE GRINDER |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 60 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 60V MAX Lithium Ion |
| Charger Included | No |
| Amperage | 13 |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Arbor Size | 5/8 -11 UNC |
| Bare Tool | Yes |
| Case Type | No Case Included |
| Handle Type | Straight |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum Speed | 9000 RPM Rpm |
| Overload Protection | Yes |
| Side Handle Included | Yes |
| Spindle Lock | Yes |
| Switch Type | Trigger |
| Tool Power Output | 2300 UWO |
| Variable Speed | Yes |
| Wheel Diameter | 6 in In. |
Category 9090-0100-0006
Wheel Diameter
6 inches
Maximum Speed
9000 revolutions per minute
Product Type
ANGLE GRINDER
Average Rating