| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Impact Wrenches
> DEWALT ATOMIC 20V MAX* 3/8 in. Cordless Impact Wrench with Hog Ring Anvi...
DEWALT ATOMIC 20V MAX* 3/8 in. Cordless Impact Wrench with Hog Ring Anvi...
Item #:
DCF923P2
Manufacturer Item: DCF923P2
The seamlessly adaptable ATOMIC 20V MAX 3/8 in. Cordless Impact Wrench was designed to handle multiple types of fastening projects. With up to 450 ft-lbs of max breakaway torque and up to 300 ft-lbs of max fastening torque in a lightweight, compact design, this easily maneuverable Impact Wrench delivers the versatility you need to tackle a range of work. The unit allows you to choose between 4 speeds while the Precision Wrench control feature and Timber Screw mode optimize its performance, op...
469.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 469.99 |
The seamlessly adaptable ATOMIC 20V MAX 3/8 in. Cordless Impact Wrench was designed to handle multiple types of fastening projects. With up to 450 ft-lbs of max breakaway torque and up to 300 ft-lbs of max fastening torque in a lightweight, compact design, this easily maneuverable Impact Wrench delivers the versatility you need to tackle a range of work. The unit allows you to choose between 4 speeds while the Precision Wrench control feature and Timber Screw mode optimize its performance, operability, and flexibility. Dimly lit work areas create no issue for this Cordless Impact Wrench, which comes with an on-board LED work light for visibility in dark spaces.
Features
- Strong Performance: Up To 300 Ft-Lbs Of Max Fastening Torque And 450 Ft-Lbs Of Max Breakaway Torque
- Enhanced User Control In A Variety Of Applications With 4 Speed Settings
- Helps Prevent Overtightening And Fastener Run-Off With Precision WrenchControl
- Brighten Dark Workspaces With Onboard Led And Brightness Control
- Quickly Change Sockets: Hog Ring Anvil For Rapid, Secure Socket Changes
- Optimized Speed In Wood With Timber Screw Mode
- Built For Long Life: Glass-Filled Nylon Housing Provides Resistance From Damage Caused By Some Oils And Solvents
Specifications
| Length | 12.8 in |
| Width | 9.724 in |
| Height | 3.976 in |
| Weight | 7.35 lbs |
| Power Source | Battery |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Weight | 1.4 |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Battery Amp Hours | 5 Ah Ah |
| Watt Hours | 100 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 90 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18 volts. |
| Hazmat | Li-Ion (<101 WH) |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | UL Listed |
| Claims Needed | No |
| Hazmat Code | A1 |
| Case Type | Bag |
| Drive Size | 1/2 in |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 3550 |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | SET |
| Maximum Speed | 2500 RPM Rpm |
| Maximum Torque Ft/Lbs. | 300 |
| Torque | 300 ft.lb. Lb-In |
| Variable Speed | Yes |
| Product Primary Material | GFN |
Category 9090-0100-0004
Maximum Speed
2500 revolutions per minute
Average Rating