| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Impact Wrenches
> DEWALT ATOMIC 20V MAX* 1/2 in. Cordless Impact Wrench with Detent Pin An...
DEWALT ATOMIC 20V MAX* 1/2 in. Cordless Impact Wrench with Detent Pin An...
Item #:
DCF922B
Manufacturer Item: DCF922B
The ATOMIC 20V MAX 1/2 in. Cordless Impact Wrench with Detent Pin Anvil was designed easily to handle various fastening projects. Get up to 300 ft-lbs of max fastening torque and 450 ft-lbs of max breakaway torque with this compact power tool that offers easy maneuverability without sacrificing power. Choose between 4 speed settings including Precision Wrench control feature and Timber Screw mode to allow for reliable high-level performance, operability, and versatility. Dark work areas are n...
239.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 239.99 |
The ATOMIC 20V MAX 1/2 in. Cordless Impact Wrench with Detent Pin Anvil was designed easily to handle various fastening projects. Get up to 300 ft-lbs of max fastening torque and 450 ft-lbs of max breakaway torque with this compact power tool that offers easy maneuverability without sacrificing power. Choose between 4 speed settings including Precision Wrench control feature and Timber Screw mode to allow for reliable high-level performance, operability, and versatility. Dark work areas are no problem with this Cordless Impact Wrench, which comes with an LED work light for visibility in dimly lit spaces. Battery & Charger Sold Separately
Features
- Brighten dark workspaces - with onboard LED and brightness control
- Built For Long Life - Glass-Filled Nylon Housing provides resistance from damage caused by some oils and solvents
- Enhanced User Control - In a variety of applications with 4 speed settings
- Helps Prevent Overtightening - And fastener run-off with Precision Wrench control
- Optimized Speed In Wood - With Timber Screw Mode
- Quickly Change Sockets - Hog ring anvil for rapid, secure socket changes
- Strong Performance - Up to 300 ft-lbs of max fastening torque and 450 ft-lbs of max breakaway torque
Includes
- (1) DCF922 Impact wrench | (1) Belt clip
Specifications
| Height | 3.346 in |
| Length | 9.200 in |
| Width | 5.748 in |
| Weight | 2.850 lbs |
| Product Type | IMPACT WRENCH |
| Product Primary Material | GFN |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Yes |
| Case Type | No Case Included |
| Drive Size | 3/8 in |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 3550 |
| Maximum Speed | 2500 RPM Rpm |
| Maximum Torque Ft/Lbs. | 300 |
| Torque | 450 ft.lb. Lb-In |
| Variable Speed | Yes |
Category 9090-0100-0004
Maximum Speed
2500 revolutions per minute
Product Type
IMPACT WRENCH
Average Rating