| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Impact Wrenches
> DEWALT 12V MAX* XTREME Cordless Brushless 3/8 in Impact Wrench Kit (2) L...
DEWALT 12V MAX* XTREME Cordless Brushless 3/8 in Impact Wrench Kit (2) L...
Item #:
DCF902F2
Manufacturer Item: DCF902F2
This cordless kit includes one 3/8 in. impact wrench, two 12V MAX 2Ah batteries, charger, and tool bag. This cordless impact wrench is designed for hard to reach applications requiring tightening or loosening of nuts and bolts. At only 5.1 in. long it is packed to perform with 1,500 in-lbs of fastening torque and 2,400 in-lbs of breakaway torque. It also features 3 LED lights positioned on the nosecone to illuminate work areas. This impact wrench is equipped with a 3-mode switch with Precisio...
| Quantity | Price |
| 1 | 179.99 |
This cordless kit includes one 3/8 in. impact wrench, two 12V MAX 2Ah batteries, charger, and tool bag. This cordless impact wrench is designed for hard to reach applications requiring tightening or loosening of nuts and bolts. At only 5.1 in. long it is packed to perform with 1,500 in-lbs of fastening torque and 2,400 in-lbs of breakaway torque. It also features 3 LED lights positioned on the nosecone to illuminate work areas. This impact wrench is equipped with a 3-mode switch with Precision Wrench to help prevent overtightening and run off.
Features
- DCF902 12V MAX Brushless 3/8 in. Impact Wrench has 30% more torque
- DCF902 12V MAX Brushless 3/8 in. Impact Wrench is 30% shorter
- Brushless motor for maximum runtime and durability
- 3/8 in. square drive
- 3 mode settings including Precision Wrenchtrade for control in a variety of applications
- 3 LED lights for illumination onto work surface
- Lightweight at 1.73 lbs (tool only)
- Kitted with 2.0 Ah batteries with state of charge indicator
Includes
- (2) DCB122 - 12V MAX* Batteries with state of charge indicator | (1) 12V MAX* - 20V MAX" Charger | (1) Belt clip | (1) Kit bag | (1) DCF902B - 12V MAX* Brushless 3/8 in. impact wrench
Specifications
| Height | 9.875 in |
| Length | 10.800 in |
| Width | 4.600 in |
| Weight | 4.544 lbs |
| Product Type | IMPACT WRENCH |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 12 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 12V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Weight | 0.5 |
| Battery Amp Hours | 2 Ah Ah |
| Watt Hours | 24 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 30 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Anvil Type | Hog ring |
| App Compatibility | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Drive Size | 3/8 in |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 3600 |
| Kit | Yes |
| Maximum Speed | 2850 RPM Rpm |
| Maximum Torque Ft/Lbs. | 200 |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0004
Maximum Speed
2850 revolutions per minute
Product Type
IMPACT WRENCH
Average Rating