| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Impact Wrenches
> DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless Cordless 1/4 in. Impact Driver Kit
DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless Cordless 1/4 in. Impact Driver Kit
Item #:
DCF801F2
Manufacturer Item: DCF801F2
Complete precision fastening applications in tight spaces without sacrificing power with the XTREME 12V MAX 1/4 in. Impact Driver. At only 5.05 in. long (front to back) with up to 1,450 in-lbs. of torque, this impact driver is designed COMPACT AND PERFORMANCE PACKED. For user convenience this kit is packaged with (2) 12V MAX 2Ah batteries, a charger, and a durable storage bag for portability on the jobsite.
192.89
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 192.89 |
Features
- DCF801 12V MAX Brushless 1/4 in. impact driver has 52% more torque
- DCF801 12V MAX Brushless 1/4 in. impact driver is 19% shorter
- Brushless motor for maximum runtime and durability
- 1/4 in. quick release drop and load hex that accepts 1 in. bit tips
- 3 mode settings including the Precision Drive feature for accuracy
- 3 LED lights on nose for work surface illumination
- Lightweight at 1.75 lbs. (tool only)
Includes
- (2) DCB122 - 12V MAX* Batteries with state of charge indicator | (1) 12V MAX* - 20V MAX" Charger | (1) Belt clip | (1) Kit bag | (1) DCF801B - 12V MAX* Brushless 1/4 in. impact driver
Specifications
| Height | 9.875 in |
| Length | 10.800 in |
| Width | 4.375 in |
| Weight | 4.350 lbs |
| Product Type | IMPACT DRIVER DRILL |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 12 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 12V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Weight | 0.5 |
| Battery Amp Hours | 2 Ah Ah |
| Watt Hours | 24 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 30 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| App Compatibility | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | Soft |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Drive Size | 1/4 in |
| Impacts / Blows / Blasts Per Min | 3600 |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Kit | Yes |
| Maximum Chuck Size | 1/4-in |
| Maximum Speed | 2850 RPM Rpm |
| Maximum Torque | 1450 In-Lbs |
| Right Angle | No |
| Tool Power Output | 1450 in-lbs |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0004
Maximum Speed
2850 revolutions per minute
Product Type
IMPACT DRIVER DRILL
Average Rating