| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
> DEWALT 20V MAX* XTREME Cordless Brushless Drywall Screwgun
DEWALT 20V MAX* XTREME Cordless Brushless Drywall Screwgun
Item #:
DCF630B
Manufacturer Item: DCF630B
The DCF630 Brushless Drywall Screwgun features a brushless motor and electronic mode select to help optimize usage in a range of drywall hanging applications. Four dedicated tool modes enable operation of the screwgun in Trigger Mode (High Speed), Trigger Mode (Low Speed), PushStart Mode, and Lock-On Mode. A top-mounted electronic mode select enables fast, one-handed switching between the tool's four modes. The DCF630's compact size and weight are designed to reduce fatigue during periods of...
| Quantity | Price |
| 1 | 199.99 |
The DCF630 Brushless Drywall Screwgun features a brushless motor and electronic mode select to help optimize usage in a range of drywall hanging applications. Four dedicated tool modes enable operation of the screwgun in Trigger Mode (High Speed), Trigger Mode (Low Speed), PushStart Mode, and Lock-On Mode. A top-mounted electronic mode select enables fast, one-handed switching between the tool's four modes. The DCF630's compact size and weight are designed to reduce fatigue during periods of extended usage, while its wide upper grip flange enables secure placement of thumb and forefinger. (Battery sold Separately)
Features
- Brushless motor for efficient performance and runtime
- Wide variable speed range with dedicated High and Low settings helps optimize usage in light- and heavy-gauge substrates
- Four dedicated tool modes enable operation of tool in Trigger Mode (High Speed), Trigger Mode (Low Speed), PushStart Mode, and Lock-On Mode
- Top-mounted electronic mode select enables fast, one-handed switching between the tool's four modes
- Adjustable nosecone enables consistent setting of proper screw depth
- Compact size and weight designed to reduce fatique during periods of extended use
- LED light helps to illuminate the work area
- Tool Connect CHIP READY: Chip pocket accepts Tool Connect Chip DCE042 and connects with Tool Connect Site Manager app for easy asset management on the jobsite. (DCE042 sold separately)
- Lanyard-Ready compatible
Specifications
| Length | 11.2 in |
| Width | 3.375 in |
| Height | 7.188 in |
| Weight | 2.6 lbs |
| Power Source | Electric |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Prop 65 Generic Warning | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | UL Listed |
| Case Type | No Case Included |
| Chuck Type | Keyless |
| Handle Type | Pistol |
| Housing Material | Plastic |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Maximum Speed | 4850 RPM Rpm |
| Number Of Clutch Settings | 4 |
| Number Of Speeds | 2 |
| Reversible | Yes |
| Rocker Switch | No |
| Side Handle Included | No |
| Variable Speed | Yes |
| Product Primary Material | Plastic |
Average Rating