| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Impact Wrenches
> DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless 1/4 in. Cordless Screwdriver Kit
DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless 1/4 in. Cordless Screwdriver Kit
Item #:
DCF601F2
Manufacturer Item: DCF601F2
At only 4.8 in. long, this powerful XTREME Screwdriver delivers 200 UWO. Designed to maximize control in hard to reach fastening applications, this kit includes a 12V MAX XTREME 1/4 in. Screwdriver, (2) 12V MAX 2Ah batteries, (1) charger, and a convenient storage bag. Featuring 3 integrated LED work lights to illuminate dark work areas, this compact tool provides versatility in tight spaces.
149.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 149.99 |
Features
- DCF601 12V MAX Brushless 1/4 in. Screwdriver has 25% more power
- DCF601 12V MAX Brushless 1/4 in. Screwdriver is 23% shorter
- Brushless motor for maximum runtime and durability
- 1/4 in. quick release drop and load hex that accepts 1 in. bit tips
- 15 clutch settings for a variety of fastening and drilling applications
- 3 LED lights on nose for illumination onto work surface
- Lightweight at 2.0 lbs. (tool only)
- Kitted with 2.0 Ah batteries with state of charge indicator
Includes
- (2) DCB122 - 12V MAX* Batteries with state of charge indicator | (1) 12V MAX* - 20V MAX Charger | (1) Belt clip | (1) Kit bag | (1) DCF601B - 12V MAX* Brushless 1/4 in. screwdriver
Specifications
| Height | 9.875 in |
| Length | 10.700 in |
| Width | 4.375 in |
| Weight | 4.299 lbs |
| Product Type | SCREWDRIVER DRILL |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 12 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 12V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 2 |
| Battery Weight | 0.5 |
| Battery Amp Hours | 2 Ah Ah |
| Watt Hours | 24 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 30 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| App Compatibility | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | Soft |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Handle Type | Pistol |
| Integrated Work Light | Not Featured |
| Kit | Yes |
| Maximum Chuck Size | 1/4-in |
| Maximum Speed | 1100 RPM Rpm |
| Number Of Clutch Settings | 15 |
| Number Of Speeds | Variable |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0004
Maximum Speed
1100 revolutions per minute
Product Type
SCREWDRIVER DRILL
Average Rating