| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Bare Tools
> DEWALT ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX* Brushless 3/8 in. Ratchet (Tool Only)
DEWALT ATOMIC COMPACT SERIES 20V MAX* Brushless 3/8 in. Ratchet (Tool Only)
Item #:
DCF513B
Manufacturer Item: DCF513B
Get the performance and versatility you need to complete challenging fastening work with this ATOMIC 20V MAX Brushless Cordless 3/8 in. Ratchet. Delivering 70 ft-lbs. of max torque, the ratchet helps you tighten and remove a broad range of nuts, bolts, and other fasteners of various sizes. The glass-filled nylon housing helps prevent the effects of harsh automotive solvents and chemicals. Its integrated LED worklight helps keep your workspace well-lit, while its compact build is designed to h...
| Quantity | Price |
| 1 | 232.99 |
Get the performance and versatility you need to complete challenging fastening work with this ATOMIC 20V MAX Brushless Cordless 3/8 in. Ratchet. Delivering 70 ft-lbs. of max torque, the ratchet helps you tighten and remove a broad range of nuts, bolts, and other fasteners of various sizes. The glass-filled nylon housing helps prevent the effects of harsh automotive solvents and chemicals. Its integrated LED worklight helps keep your workspace well-lit, while its compact build is designed to help you access difficult-to-reach fasteners. Battery and charger not included.
Features
- ENGINEERED FOR HIGH TORQUE AND VERSATILITY: Brushless motor delivers up to 70 ft-lbs. of torque for use with a wide variety of fastener sizes and applications
- HELPS COMBAT DAMAGE CAUSED BY SOME OILS AND SOLVENTS with glass-filled nylon housing
- BRIGHTEN WORKSPACES: with an onboard LED worklight that helps illuminate applications
- ACCESS HARD-TO-REACH SPOTS: Compact design and low-profile head designed to allow for mobility in tight locations
- SPEED CONTROL: Variable speed trigger helps user optimize speed based on application
- CORDLESS COMPATIBILITY: Works with all DEWALT20V MAX batteries and chargers (battery and charger sold separately)
- TRIGGER LOCK: Helps prevent accidental activation when applied
Specifications
| Length | 15.787 in |
| Width | 3 in |
| Height | 2.8 in |
| Weight | 2.632 lbs |
| Power Source | Electric |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Test Summary | DEWALT_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_rev1,10.pdf |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Disclaimer | Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 20 volts. Nominal voltage is 18. |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Certifications Or Listings | No Certifications or Listings |
| Bare Tool | Yes |
| Depth | 15.787 In |
| Drive Size | 3/8 in |
| Engine | Brushless |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Kit | No |
| Variable Speed | Yes |
Average Rating