| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Drills
> DEWALT 20V MAX* Lithium Ion 3/8 in. Right Angle Drill/Driver (Tool Only)
DEWALT 20V MAX* Lithium Ion 3/8 in. Right Angle Drill/Driver (Tool Only)
Item #:
DCD740B
Manufacturer Item: DCD740B
Complete a variety of applications with the 20V MAX 3/8 in. Right-Angle Drill/Driver. Compatible with all 20V MAX batteries and chargers, this tool features a multi-grip trigger that provides comfort and convenience in tight spaces. Battery & Charger Sold Separately
179.99
Each
Quantity:
| Quantity | Price |
| 1 | 179.99 |
Features
- Dual speed ranges (0-650/0-2000) rpm for increased user flexibility providing a wide range of applications
- Compact front to back length (4.0") allowing users to fit into hard to reach spaces
- Multi-grip trigger provides comfort and convenience, allowing the user to get into tighter spaces while still having access to the trigger
- 3/8" ratcheting chuck with deep hex pocket allows 2" (50 mm) hex bit to be fully inserted for getting into tight spaces.
Includes
- (1) DCD740 3/8 in. Right angle drill/driver | (1) Belt hook | (1) 2 in. PHILLIPS Tip bit
Specifications
| Height | 3.600 in |
| Length | 4.800 in |
| Width | 13.000 in |
| Weight | 3.400 lbs |
| Product Type | RIGHT ANGLE DRILL |
| Product Finish | Yellow/Black |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Battery Amp Hours | 1.5 Ah Ah |
| Charger Included | No |
| Battery Required | Yes |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| App Compatibility | No |
| Bare Tool | Yes |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | N/A (no case) |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Chuck Type | Keyless |
| Engine | Brushed |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Maximum Chuck Size | 3/8-in |
| Maximum Speed | 2000 RPM Rpm |
| Number Of Speeds | 2 |
| Power Input | 360 W |
| Quick/Tool Less Changing | Yes |
| Reversible | Yes |
| Right Angle | Yes |
| Side Handle Included | Yes |
| Tool Power Output | 360 UWO |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0002
Product Type
RIGHT ANGLE DRILL
Maximum Speed
2000 revolutions per minute
Average Rating