| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
>
Tools
>
Cordless Power Tools
>
Cordless Drills
> DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless Cordless 5-In-1 Drill/Driver Kit
DEWALT XTREME 12V MAX* Brushless Cordless 5-In-1 Drill/Driver Kit
Item #:
DCD703F1
Manufacturer Item: DCD703F1
Take on a wide range of drilling jobs with the incredible versatility offered by the XTREME 12V MAX Brushless Cordless 5-in-1 Drill/Driver Kit. Designed to improve access in hard-to-reach spaces, this Multi-Head Drill/Driver features 4 dedicated attachment solutions. Drill and fasten in confined spaces with ease using the 1/4 in. hex right angle attachment, while the 1/4 in. hex quick release offset accessory delivers high performance in challenging corner spots. Conveniently load 1/4 in. hex...
| Quantity | Price |
| 1 | 199.99 |
Features
- Access tight spaces with compact, lightweight design and 4 dedicated attachment solutions |Built for control and consistency. High speed transmission with 2 speed settings and 15 clutch settings | Brushless motor offers pro-grade efficiency for optimized performance and runtime | Brighten dark workspaces with LED foot light |Compact, lightweight tool weighs 1.6 lbs. (without battery or attachments) |Drill and fasten in confined spaces with 1/4 in. hex right angle attachment, access corners with 1/4 in. hex quick release offset accessory, execute one-handed bit loading with the 1/4 in. hex quick release attachment, and complete precision drilling with the 3/8 in. ratcheting chuck accessory
Includes
- (1) DCD703 XTREME 12V MAX* 5-In-1 Drill Driver; (1) 12V MAX* DCB122 Battery; (2.0Ah); (1) DCB112 Charger; (1) Kit Bag; (1) 3/8 in. Chuck attachment; (1) 1/4 in. Hex right angle attachment; (1) 1/4 in. Hex quick release attachment; (1) 1/4 in. Hex quick release offset attachment; (1) Belt Hook
Specifications
| Height | 3.800 in |
| Length | 14.900 in |
| Width | 11.200 in |
| Weight | 6.990 lbs |
| Product Type | SUB COMPACT DRILL |
| Cordless Vs. Corded | Cordless |
| Voltage | 12 V V |
| Battery Included | Yes |
| Battery Type | 12V MAX Lithium Ion |
| Battery Qty | 1 |
| Battery Weight | 0.5 |
| Watt Hours | 24 |
| Net Lit-Ion Y/N | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Charger Type | Wall Mountable Charging Base |
| Battery Required | Yes |
| Charge Time | 30 |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| App Compatibility | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Case Type | Soft |
| Depth | 4.96 In |
| Forward And Reverse Switch Included | Yes |
| Housing Material | Plastic |
| Keyless/Keyed | Keyless |
| Kit | Yes |
| Lock-On Switch | Yes |
| Number Of Clutch Settings | 15 |
| Reversible | Yes |
| Right Angle | No |
| Rocker Switch | Yes |
| Side Handle Included | No |
| Switch Type | Trigger |
| Variable Speed | Yes |
| Wifi Compatibility | No |
| Works With Android | No |
| Works With Ios | No |
Category 9090-0100-0002
Max. RPM
0 revolutions per minute
Product Type
SUB COMPACT DRILL
Maximum Speed
1500 revolutions per minute
Average Rating