| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
DEWALT Tire Inflator Portable Air Compressor 20V MAX, Air Pump with Auto...
| Quantity | Price |
| 1 | 169.99 |
Our 20V MAX Corded/Cordless Air Inflator can run on any one of three power sources for maximum versatility: 20V MAX battery, 12V DC, or 110V AC. Use it on the jobsite, or on the go. It features a high-pressure rubber hose for durability. The threaded chuck and included onboard accessories make it easy to inflate items from tires to footballs. Setting desired air pressure is simple with the digital gauge, and the auto-shutoff provides accurate inflation. The high-volume hose allows fast inflation of mattresses and other inflatables with the push of a button. Move the hose to the deflation port for quick and easy take down. An onboard LED light helps to provide illumination in dark spaces. Heavy-duty rubber feet help reduce walking while in use. Battery, charger, and AC power adapter sold separately.
Features
- High-pressure inflation mode with automatic shutoff
- High-volume inflation and deflation modes
- Led light helps to provide illumination
- Three power sources for inflation on a jobsite and on the go (20v max battery, 12v dc, or 110v ac)
- Convenient onboard accessory storage
- Heavy-duty rubber feet help reduce walking when in use
- Threaded chuck for secure connection to inflation valve
Includes
- (1) 12V DC Powercord | (1) High-pressure tapered nozzle | (1) Presta valve adapter | (1) Inflator needle | (1) DCC020I Air inflator
Specifications
| Height | 5.500 in |
| Length | 12.770 in |
| Width | 10.220 in |
| Weight | 6.390 lbs |
| Product Type | COMPRESSOR |
| Product Primary Material | Plastic |
| Cordless Vs. Corded | Corded |
| Voltage | 20 V V |
| Battery Included | No |
| Battery Type | 20V MAX Lithium Ion |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Cord Length | 0.0 Ft |
| Warranty | 3LW1YS90D |
| Bare Tool | Yes |
| Case Type | No Case Included |
| Integrated Work Light | Yes |
| Maximum Pressure Rating | 160 Psi |
| Pressure Gauge | Yes |
| Pressure Relief Valve | No |
| Size | 6 Oz |
| Use Location | Inflation |