| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Home
> Klein Tools Lineman's Pliers, New England Nose, 9-Inch
Klein Tools Lineman's Pliers, New England Nose, 9-Inch
Item #:
D213-9NE
Manufacturer Item: D213-9NE
Klein Tools makes some of the world's finest pliers. These High-Leverage, Side-Cutting Pliers features a rivet closer to the cutting edge which provides 46% more cutting and gripping power than other pliers. Induction hardened cutting knives are extra durable for longer life.
| Quantity | Price |
| 1 | 36.89 |
Features
- Pliers with high-leverage design; rivet is closer to the cutting edge for 46-percent greater cutting and gripping power than other plier designs
- Hot-riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Induction hardened cutting knives for long life
- Streamlined design with sure-gripping, cross-hatched knurled jaws
- Made in USA
- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire
- Precision machined knives cut cleanly and crisply even on fine stranded wire, mule tape and pull line
- Plastic-dipped handles for comfort and ease of identification
- ''Handform'' handles for full gripping and cutting power
Specifications
| Material | Induction Hardened Steel |
| Application | #8 AWG Copper, Aluminum and Other Soft Metals |
| Jaw Length | 1.91" (4.9 cm) |
| Nose Type | New England |
| Handle Finish | Plastic-Dipped |
| Handle Length | 5.41" (13.7 cm) |
| Cutting Knives | 1 |
| Overall Width | 2.06" (5.2 cm) |
| Jaw Capacity | 1.375" (3.5 cm) |
| Knife Length | 0.781" (2 cm) |
| Tether Capable | No |
| Handle Color | Dark Blue |
| Jaw Thickness | 0.62" (1.6 cm) |
| Jaw Width | 1.25" (3.2 cm) |
| Insulated | No |
| Overall Height | 0.75" (1.9 cm) |
| Overall Length | 9.35" (23.7 cm) |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Cut Style | Side-Cutting |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Screw Shearing | No |
| Height | 0.6250 in |
| Width | 2.1250 in |
| Depth | 9.3750 in |
| Weight | 1.1400 lbs |
Average Rating