| Please enter search criteria or click show all |
COUNTER CASH
COUNTER CASH
STILLWATER, OK 74075
*Click to change your account
Switching Accounts
Are you sure you want to switch accounts?
Switching Accounts
Switching accounts in the middle of an order will clear your current cart. Are you sure you want to switch accounts?
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Stabila LAR 300 rotary laser kit
Item #:
9655
Manufacturer Item: 9655
Are high accuracy, ruggedness and efficiency key when it comes to your measuring tasks? If so, the LAR 300 is the ideal partner for you. This quality product "Made in Germany" enables precise horizontal leveling, especially in outdoor areas. The laser is very easy to operate and in conjunction with the REC 300 Digital receiver, supports quick and reliable work in an area of up to 800 m. The integrated protection systems mean that nothing stops this laser neither falling, nor rain, nor dust....
| Quantity | Price |
| 1 | 1700.99 |
Are high accuracy, ruggedness and efficiency key when it comes to your measuring tasks? If so, the LAR 300 is the ideal partner for you. This quality product "Made in Germany" enables precise horizontal leveling, especially in outdoor areas. The laser is very easy to operate and in conjunction with the REC 300 Digital receiver, supports quick and reliable work in an area of up to 800 m. The integrated protection systems mean that nothing stops this laser neither falling, nor rain, nor dust. Typical STABILA because lasting precision is the deciding factor.
Features
- Extremely tough thanks to the STABILA PROTECTOR system
- Extremely simple operation
- High-performance receiver extremely large working area of up to 2600 ft (800 m) in diameter
- Deviations from the reference height can be read directly from the receiver display
- Waterproof and dustproof (IP 65)
Specifications
| Laser class | 2 |
| Output | < 1 mW |
| Laser wavelength | 635 nm |
| Self-levelling range +/- | 5 ° |
| Levelling accuracy +/- | 1/8 in @ 100 ft |
| Self-levelling | Yes |
| Diameter of working area for set receiver | 2,600 ft |
| Operating life | 80 h |
| Voltage supply | Battery |
| Battery type | D |
| Number of batteries | 2 pc. |
| Protection class | IP 65 |
| Tripod connection | 5/8"-11 |
| With tripod holder | Yes |
| Min. operating temperature | -10 °C |
| Max. operating temperature | 60 °C |
| Min. operating temperature (Fahrenheit) | 14 °F |
| Max. operating temperature (Fahrenheit) | 140 °F |
| Min. storage temperature | -20 °C |
| Max. storage temperature | 70 °C |
| Min. storage temperature (Fahrenheit) | -4 °F |
| Max. storage temperature (Fahrenheit) | 158 °F |
| Manufacturer's guarantee | 2 Years |
| Length Incl. Sales Packaging | 500 millimeter |
| Height Incl. Sales Packaging | 230 millimeter |
| Width Incl. Sales Packaging | 415 millimeter |
| Dimensions Including Sales Packaging | 500*415*230 millimeters |
| Weight Incl. Sales Packaging | 7100 grams |
| Weight Electronic Waste | 3192,0 grams |
Category 9090-2000-0236
Number of Batteries
2 pieces
Min. Operating Temperature
-10 degrees celsius
Max. Operating Temperature
140 degrees fahrenheit
Battery Type
D
Average Rating