| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool 5/8 in. SDS Plus Rotary Hammer Kit
| Quantity | Price |
| 1 | 172.80 |
The most compact 5/8 in. hammer drill on the market is 30% lighter and 65% faster with plenty of drilling power. At just 10.9 in. long and 4.6 Lbs., Milwaukee Tool 5/8 in. SDS-Plus rotary hammer makes drilling overhead and in tight spaces easier, yet it's powerful enough for most professional applications. With a 5.5 amp motor, it delivers 0-3, 700 RPM, 0-4,400 bpm and 1.5 ft-lbs of torque. The innovative gear design and a drop motor provide unmatched balance, while Milwaukee's unique anti-vibration system provides added comfort by minimizing vibration. A mechanical clutch protects the motor when the bit binds, and two-mode operation offers maximum versatility regardless of the application. The kit includes a side handle, depth rod and carrying case.
Features
- Powerful 5.5 amp Motor: Delivers 0-3, 700 RPM, 0-4,400 BPM and 1.5 ft-lbs of torque, providing up to 65% faster drilling speeds
- Lightweight 4.6 lb design: reduces fatigue when you drill overhead and in horizontal applications
- Compact 10.9 in. profile: lets you work more efficiently in tights spaces
- 2-Mode operation: choose rotary hammer or rotation only for added versatility
- AVS - anti vibration system: delivers maximum comfort by minimizing vibration
- Mechanical clutch: protects the motor when the bit binds
Specifications
| Powered Tool Power Source | Electric - Corded |
| Cordless / Corded | Corded |
| Amperage (A) | 5.5 |
| Voltage (V) | 120.0 |
| Blasts Per Minute - Maximum (BPM) | 4400 |
| Chuck Capacity | .625 |
| Chuck Size | 5/8 in |
| Chuck Design | Keyless |
| Impact Energy | 1.5 ft-lbs |
| Maximum RPM | 3700.0 |
| Net Tool Weight | 4.6 lbs |
| Length | 15.0 Inches |
| Width | 12.5 Inches |
| Height | 5.0 Inches |
| Cord Length | 10.0 ft |
| Color / Finish | Red with black Overmold |
| Material | Mechanical Clutch; Metal Gear Box |
| Variable Speed | Yes |
| Product Storage Included | Case |
| Chisel Lock Positions | Yes |
| Electronic Speed Control | No |
| Handle Type | D-Handle |
| Reverse | Yes |
| Side Handle | Yes |
| Thin Wall Core Bit Capacity | Yes |
| Core Bit Capacity | 2.125000 in |
| Type of Modes | 2-Mode Operation: Rotary hammer and rotation only for maximum versatility |
| Thru-Hole Capacity | 0.625000 in |
| Maximum Concrete Cutting Capacity | 2.125000 in |
| Maximum Metal Cutting Capacity | 0.0000 in |
| Maximum Wood Cutting Capacity | 0.0000 in |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | No |
| Package Contents | (1) 5/8" SDS Plus Rotary Hammer Kit (5263-21); (1) Side Handle; (1) Carrying Case |