| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M12 FUEL™ 1/4" Hex Impact Driver
| Quantity | Price |
| 1 | 149.99 |
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/4" Hex Impact Driver is the Fastest Subcompact Impact Driver, the Most Compact, and provides Maximum Workspace Visibility. The POWERSTATE™ Brushless motor delivers the fastest driving speeds in the subcompact class for unmatched productivity. At only 5" long and 7.6" tall (with M12 CP 2.0 Ah battery), this solution is the most overall compact impact driver in class, allowing greater access in tight spaces and overall portability. Tri-LEDs surround the bit accessory with brighter lights and less shadows providing maximum workspace visibility. MILWAUKEE® REDLINK PLUS™ Intelligence delivers top of the line thermal performance allowing more work to be completed. Get all day runtime when paired with the MILWAUKEE® M12 REDLITHIUM™ battery pack. The M12 FUEL™ Impact Driver is part of MILWAUKEE® M12™ System which is fully compatible with over 125 solutions.
Features
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers up to 1,500 in-lbs. of torque
- Only 5" in length for most access in tight spaces
- Tri-LED illuminates workspace
- Up to 3600 RPMs in Mode 3
- 4-Mode Drive Control with dedicated self tapping screw mode
- Light Weight at 2 lbs for tool belt portability and less fatigue in the work day
- Single Handed Bit Insertion for Ease of Use
- REDLINK PLUS intelligence provides the ability to drive more fasteners back to back
- All-metal belt clip for portability
- Compatible with Milwaukee Accessory Bit Holder 49-16-3697
- Compatible with all M12™ batteries & chargers
- Part of the M12 System, featuring over 125+ Tools
- Fastest Subcompact Impact Driver
- Most Compact
- Maximum Workspace Visibility
Specifications
| Powered Tool Power Source | Electric - Cordless |
| Cordless / Corded | Cordless |
| Drive Size | 1/4 in Hex |
| Impacts per Minute | 4000 |
| Maximum Torque (in-lbs) | 1500 |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum RPM - No Load | 3600 |
| Length | 6.8 Inches |
| Color / Finish | Red, Black |
| Housing Material | Glass-Filled Nylon |
| Reverse | Yes |
| Case Included | No |
| Net Tool Weight | 1.6 lbs |
| Weight - Battery Installed | 2.0 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 1.6 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage (V) | 12 |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Included Accessories | Belt Cliip |