| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M12 FUEL™ 1/2" Drill/Driver Kit
| Quantity | Price |
| 1 | 189.99 |
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/2" Drill/Driver is the Most Powerful Subcompact Drill Driver, the Most Compact in size, and providing the Fastest Speed Under Load. MILWAUKEE® POWERSTATE™ brushless motor delivers the most power for the capability to perform the widest variety of applications in high speed for unrivaled subcompact performance. At only 5.9" in length, this portable drill is the shortest solution in class offering most access into tight spaces. The MILWAUKEE® REDLINK PLUS™ Intelligence delivers top of the line thermal performance to give users the Fastest Speed Under Load in order to drill and drive faster than any other subcompact drill. Using MILWAUKEE® M12™ REDLITHIUM™ 2.0Ah compact and 4.0Ah extended capacity battery packs will deliver more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries. This all-metal 1/2" chuck and all-metal gearcase deliver best-in-class durability. The mechanical clutch delivers consistent torque for driving fasteners. MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/2" Drill Driver is part of the M12™ System which is fully compatible with over 125 solutions.
Features
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers the power to complete the widest range of applications of any subcompact drill driver
- Only 5.9" in length for the most access in tight spaces
- Fastest Drilling and Driving applications under load
- Light Weight at 2.5 lbs for tool belt portability and less fatigue in the work day
- 1/2" All-Metal chuck for maximum durability, grip and bit retention
- Mechanical Clutch for consistency in driving a wide range of fasteners
- Unmatched Performance with the most runtime in class with the M12 REDLITHIUM™ XC4.0 battery pack
- All-Metal Gearcase for ultimate durability
- All-metal belt clip for portability
- 400 in-lbs of torque
- LED light for better visibility in low-light situations
- Part of the M12 System, featuring over 125+ Tools
Specifications
| Powered Tool Power Source | Electric - Cordless |
| Drill Type | Variable Speed Drill |
| Cordless / Corded | Cordless |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Chuck Design | Keyless |
| Maximum RPM | 1550 |
| RPM Range | 0-1550 |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum Torque (in-lbs) | 400 |
| Clutch Settings | 12 |
| Reverse | Yes |
| Overload Protection | Yes |
| Color / Finish | Red, Black |
| Housing Material | Glass-Filled Nylon |
| Collet / Chuck Material | Metal |
| Lock-on Switch | No |
| Rocker Switch | No |
| Switch Type | Trigger |
| Length | 5.95 Inches |
| Width | 2.25 Inches |
| Side Handle | No |
| Net Tool Weight | 2.5 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 2.1 lbs |
| Weight - Battery Installed | 2.5 lbs |
| Number of Batteries Included | 2 |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Ampere-hour (Ah) | 4.0 |
| Battery Voltage (V) | 12 |
| Charger Included | Yes |
| Product Storage Included | Bag |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M12 FUEL 1/2" Drill/Driver (3403-20); (1) M12 REDLITHIUM XC 4.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-2440); (1) M12 REDLITHIUM CP2.0 Battery (48-11-2420); (1) M12 Lithium-ion Battery Charger (48-59-2401); (1) Contractor Bag |