| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M18 FUEL™ HATCHET™ 8" Pruning Saw (Tool-Only)
| Quantity | Price |
| 1 | 279.99 |
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ HATCHET™ 8" Pruning Saw delivers increased control & access, has the power to cut hardwoods, and is the fastest cutting pruning saw. This pruning saw is designed to meet the ergonomic, performance, and durability needs of the professional arborist, landscape maintenance professional, and power utility linemen. Weighing less than 5lbs without a battery and featuring a compact design, the cordless pruning saw provides increased control and maneuverability in tight access areas. The POWERSTATE™ Brushless Motor maintains speed under heavy loads without bogging down to complete demanding cuts faster than 25cc gas. The REDLINK PLUS™ Intelligence enables full-circle communication between the tool and battery, allowing for unmatched performance, protection, and productivity levels. M18 FUEL™ technology enables the saw to reach full throttle in under 1 second and a variable speed trigger for ultimate control over the power range. This pruning saw features a lanyard loop, full house chain, easy access chain tensioner, automatic oiler, metal bucking spikes, onboard scrench storage, lanyard loop, and a climbing scabbard. The M18 FUEL™ HATCHET™ 8" Pruning Saw is fully compatible with 250+ solutions on the M18™ system.
Features
- Increased Access & Control
- Power to Cut Hardwoods
- Fastest Cutting Pruning Saw
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers the power to complete cuts in demanding materials
- Full house chain minimizes vibration and delivers clean cuts
- Lanyard loop for tie off points in aerial applications
- Easy access chain tensioner for quick adjustments to chain tension
- Metal bucking spikes for increased control during applications
- Translucent oil reservoir for clear visibility to oil levels
- Variable speed trigger increases user control
- Automatic oiler delivers proper chain lubrication and increased productivity
- Climbing scabbard covers bucking spikes, locks on to saw, and has tie off points in aerial applications
- Onboard storage for scrench
- Part of the M18™ System, featuring over 250 solutions.
Specifications
| Badge Branding | FUEL™ |
| Bar Length | 8 in |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Chain Gauge | 0.043 in |
| Chain Pitch | 3/8" Low Profile |
| Chain Speed (m/s) | 5 |
| Depth | 19.8 Inches |
| Drive Links | 33 |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Top Handle |
| Material | Forged Steel |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Quick Connect Shaft Attachment | No |
| Saw Type | HATCHET™ |
| Torque Range | 9 Nm |
| Voltage | 18 |
| Color Finish | Black;Red;Silver;White;Metallics |