| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M18 FUEL™ 1/2" Hammer Drill/Driver Kit
| Quantity | Price |
| 1 | 329.99 |
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 1/2" Hammer Drill Driver is the Industry's Most Powerful Hammer Drill, delivering the capability to drill the largest holes at high speed into the densest materials. The cordless drill is the Most Compact solution in its class and features AutoStop™ Control Mode for Enhanced Safety. The POWERSTATE™ Brushless motor delivers the most power under load to complete 2-9/16" Self-Feed holes in dense woods for increased productivity. At only 6.9" in length, this is the most compact cordless drill in its class for the best access and maneuverability in tight spaces. The AutoStop™ Control Mode offers enhanced safety for the operator by preventing over-rotation in a bind-up with the best reaction time in the industry. The REDLINK PLUS™ intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating, and over-discharge. The MILWAUKEE® REDLITHIUM XC5.0™ Battery Pack delivers more work per charge and more work over the life of the pack when compared to competitors. The all metal ratcheting chuck is the best-in-class. This provides increased grip strength, durability, and corrosion resistance.
Features
- Most Powerful Hammer Drill
- Only 6.9" in length for access into tight spaces and reduced fatigue
- Auto-Stop™ Control Mode, Enhanced Safety
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers the power to complete the widest range of applications of any hammer drill driver
- Fastest Drilling and Driving applications under load
- Auto-Stop Feature to Protect from over-rotation in a bind-up for enhanced safety, equipped with a dedicated autostop light on foot of tool to indicate a protection event
- 1/2" all-metal chuck with carbide teeth for maximum durability, grip and bit retention
- Mechanical Clutch for consistency in driving a wide range of fasteners
- Unmatched Performance with the most runtime in class with the XC5.0Ah batteries
- Hammer Drill Mode for Fast Drilling into Brick, Block or Concrete
- All-metal belt clip for portability
- 1400 in-lbs of torque
- LED light for better visibility in low-light situations
Specifications
| Powered Tool Power Source | Electric - Cordless |
| Drill Type | Hammer Drill |
| Cordless / Corded | Cordless |
| Impacts per Minute | 33000 |
| Drill / Driver Maximum RPM | 2100 |
| Maximum Torque (ft-lbs) | 117 |
| Clutch Settings | 16 |
| Variable Speed | Yes |
| Number of Speeds | 2 |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Chuck Design | Keyless |
| Length | 6.95 Inches |
| Width | 2.38 Inches |
| Color / Finish | Red, Black |
| Tool Handle Type | Pistol |
| Side Handle | Yes |
| Housing Material | Glass-Filled Nylon |
| Switch Type | Trigger |
| Lock-on Switch | No |
| Reverse | Yes |
| Integrated Light | Yes |
| Net Tool Weight | 4.91 lbs |
| Weight - Battery Installed | 4.91 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 3.3 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Number of Batteries Included | 2 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Ampere-hour (Ah) | 5.0 |
| Battery Voltage (V) | 18 |
| Charger Included | Yes |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Case Included | Yes |
| Package Contents | (1) M18 FUEL 1/2" Hammer Drill/Driver Kit (2904-22); (2) M18 REDLITHIUM XC5.0 Extended Capacity Battery Pack (48-11-1850); (1) M18 & M12 Multi-Voltage Charger (48-59-1812); (1) Side Handle; (1) Blow Molded Case |