| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M18 FUEL™ 21" Self-Propelled Dual Battery Mower Kit
| Quantity | Price |
| 1 | 1199.99 |
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 21" Self-Propelled Dual Battery Mower Kit meets the performance, durability, and ergonomic needs of landscape maintenance professionals. The optimized steel deck design paired with higher blade speed allows the battery-powered lawn mower to achieve superior airflow and increased lift to deliver the best cut quality in mulching, bagging, and side discharge applications. The POWERSTATE™ Brushless Motor delivers more max torque than 200cc gas to take on the most demanding mowing applications. Milwaukee REDLINK PLUS™ Intelligence offers total system communication between tool and battery for unmatched levels of performance, protection, and productivity. The advanced electronic package also delivers an instant throttle response on both the lawn mower blade and drive motors to reach full throttle in under 1 second, which increases control and productivity. The mower requires 2 M18™ REDLITHIUM™ Batteries for operation. When paired with the included 2 M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ HD12.0 batteries, the mower delivers up to 60 minutes of runtime, allowing up to 1/2 acre of cutting when removing 1" of grass at a 3 MPH self-propelled pace. The Variable Speed Self-Propelled Mower offers speeds between 0 - 4 MPH, and the Active Speed Management Paddles allow users to easily adjust their walking pace while in operation to increase control. This battery-operated self-propelled lawn mower features a steel deck, 3-in-1 grass management, single point height adjustment, high lift mode, front & side LED lights, vertical storage, and two deck handles. The M18 FUEL™ 21" Self-Propelled Dual Battery Mower is part of the M18™ System, fully compatible with over 200 solutions.
Features
- Steel Deck with 21" Cut Capacity
- Rear Wheel Self-Propelled w/ Active Speed Management from 0 - 4 MPH
- Single Point Height Adjustment Offers 7 Positions with a 1" - 4" Height Range
- 3-in-1 Grass Management: Mulch, Bag and Rear Side Discharge
- High Lift Mode Delivers Higher Blade Speed for Superior Air Flow and Increased Lift
- Front & Side LED Lights Allow for 180° Visibility in Low Light Scenarios
- Folding Handles with Vertical Storage Allows for Compact Storage
- 2 Deck Handles Deliver Grasping Points for Lifting Mower in Storage and Transport
- Ergonomic Handle with Recessed Bail Bar Design
- No Gas Headaches: No Pull Start, No Engine Maintenance, Low Noise, No Emissions, Less Vibration
- Part of the M18™ System, Fully Compatible with 200+ Solutions
- (2) M18™ Batteries Required for Operation
Specifications
| Cordless / Corded | Cordless |
| Color / Finish | Red/Gray/Black |
| Cutting Width | 21 in |
| Discharge Location | Side |
| Mower Deck Width | 21.0 in |
| Mulching Capability | Yes |
| Number of Cutting Positions | 7 |
| Push Mower Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Push Mower Transmission Type | Self-Propelled |
| Front Wheel Size | 8.0 |
| Rear Wheel Size | 10.0 |
| Self Propelled | Yes |
| Bag Kit Included | Yes |
| Battery Ampere-hour (Ah) | 12.0 |
| Milliamp-Hour (mAh) | 12000 |
| Battery Recharge Time | 2.16 hrs |
| Battery Voltage (V) | 18 |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Quantity Included | 2 |
| Blade Length | 21 in |
| Height Adjustment | 7 Position |
| Mower Power Type | Electric |
| Rear Turf Wheels | No |
| Single-Level Height Adjustment | Yes |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Recommended Safety Equipment | Ear Protection |
| Package Contents | (1) M18 FUEL Mower (2823-20); (2) M18 REDLITHIUM HIGH OUTPUT HD12.0 Battery Packs (48-11-1812); (1) M18 Dual Bay Simultaneous Rapid Charger; (1) Mulch Plug; (1) Grass Bag (1) Rear Side Discharge Chute |